Yer: BlogÇocuk Hastalıkları, Haber>Yazı Detayı
Alerjisi olan çocuklar kaynamış süt içmeli
11 sene oldu Çocuk Hastalıkları, Haber Yorum Ekle ⁄ 2.325 views+
Tumblr Yayınla

Alerjisi olan çocuklar kaynamış süt içmeli
ABD’de yapılan bir araştırma, inek sütüne alerjisi olan çocukların yüzde 75’inin kaynamış süte alerjik tepki vermediğini ortaya koydu.

“Allergy and Clinical Immunology” dergisinde yayınlanan araştırmada, alerjisi olan 100 çocuğa farklı miktarlarda süt verildi. Araştırmanın başında kaynamış süt içeren çeşitli gıdaları tolere edebilen çocuklara, daha sonra kaynatılmamış süt verildi. Kaynamamış sütü tolere edemeyen ama kaynamışa tepki vermeyen çocuklara üç ay boyunca kaynatılmış süt içeren çeşitli ürünler verilmeye devam edildi. Bu sürenin sonunda 68 çocuğun, kaynamamış süte alerjisi olduğu ancak kaynamış sütü tolere edebildiği, 23 çocuğun kaynamış süte de tepki verdiği ve 9 çocuğun kaynamış ve kaynamamış süt içebildiği belirlendi.

3 ay boyunca kaynamış süt verilen çocukların, süt proteini ‘kazein’e karşı başlangıçtakinden daha az hassasiyet gösterdikleri belirlendi. İnek sütü alerjisi olan çocukların bağışıklık sistemleri, bazı süt proteinlerini yabancı madde olarak algılayıp buna karşı alerji antikorları üretiyor. Bunun sonucunda çocuklarda ishal, kusma, mide ağrıları, cilt rahatsızlıkları gibi belirtiler baş gösteriyor. Uzmanlar, bu tepkiyi oluşturan bazı süt proteinlerin, yüksek sıcaklıklarda neredeyse tamamen yok edildiğini, kaynamış sütün bu nedenle daha kolay tolere edilebildiğini belirtiyor.

Araştırma sonuçları, daha ileri çalışmalarla doğrulanırsa çocuklarda süt alerjisinin teşhisi ve beslenme şartlarının değiştirilmesi gerekeceği, kaynamış süt içeren ürünlerin tüketilebilmesinin çocukların yiyebileceği ürünlerin çeşitliliğini çok büyük oranda artıracağı belirtiliyor.
aa
zaman.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar