Yer: BlogNedir A-D>Yazı Detayı
Astım Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar? Astım Hakkında
6 sene oldu Nedir A-D Yorum Ekle ⁄ 2.406 views+
Tumblr Yayınla

Astım Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar? Astım Hakkında

Akciğerlere hava taşıyan bronşların aşırı duyarlı olması ve çevresel etkenler sonucu daralması hastalığına astım denir. En önemli belirtisi hastanın nefes alıp verirken zorlanmasıdır. Hem kalıtsal hem de çevresel faktörler astımın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Genetik yatkınlık hastada bulunur ve çevresel faktörler sonucu da hasta solunum da güçlük çeker, astım krizleri ortaya çıkar. Bu çevresel faktörler arasında solunum yolu enfeksiyonları, sigara dumanı, tüylü hayvanlar, sisli kirli hava, ağır kokular, stres, soğuk hava ve temizlik malzemelerinin çok kullanılması sayılabilir.

Astımın belirtileri; hırıltı, göğüste sıkışma şikayetleri, öksürük gibi şikayetler haftada bir kereden daha fazla ve bir kereden daha sık tekrarlıyorsa, geceleri uyandıracak kadar güçlü haldeyse, dudak ve tırnaklarda morarma, konuşma güçlüğü varsa, kalp çarpıntısı, yürüme zorluğu, soğuk algınlığı sonucu kriz halinde gelen öksürük, nabzın hızlanması, öksürüğün göğüs darlığına sebep olması, nefes alış verişte bir ıslık hissi, göğüste tıkanıklık olarak sıralanabilir.

astım

Astım tanısı, hastanın şikayetleri göz önüne alınarak ve muayene sonucu konulur. Erken tanı çok önemlidir. Hastalık dikkate alınmaz ve tedaviye başlanmazsa hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur ancak hastalığın belirtilerini en aza indirecek ve yaşam kalitesini en yüksek tutabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hasta öncelikle alerjisi bulunan maddelerden ve ya astımını tetikleyen ortamlardan uzak durur. Daha sonra ise ağız yolu ile alınan sprey ve toz şeklindeki ilaçların kullanımına başlar.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar