Yer: BlogBeslenme, Şifalı Bitkiler>Yazı Detayı
Balın cilde faydaları, balın yüze faydaları, balın saça faydaları
7 sene oldu Beslenme, Şifalı Bitkiler Yorum Ekle ⁄ 5.681 views+
Tumblr Yayınla

Balın cilde faydaları, balın yüze faydaları, balın saça faydaları
Muazzam bir yapıya sahip olan balın cilde faydaları , balın yüze faydaları ve balın saça faydalarından bahsettikten sonra genel anlamda balın faydalarını yazacağız.

Balın faydaları nelerdir? Bal nedir? Bitkilerdeki çeşitli çiçek özlerininbal arıları tarafından toplanarak midelerinde özümlendikten sonraysa , çok genli olarak yapmış oldukları bu harika akıl almaz petek gözlerine yerleştirilen şifa kaynağı maddeye bal denilmektedir. Bal arısının tarihi ise beklide insanoğlunun tarihinden öncedir. Bal ise eski çağlardan buyana bazen gıda olarak bazen de macun olarak bilinmektedir.

‘Fakat islamiyetin gelmesiyle balın değeri artmış insanlar balın değerini ayetlerle ve hadislerle daha iyi kavramışlardır. Bal o kadar faydalı bir gıdadır ki Allah_ü Teala bile bal hakkında açıklamada bulunmuş, peygamber efendimizde hadis i şerifleriyle ayet-i kerimeyi desteklemiştir. Asırlar öncesinden bal şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Bal ile ilgili ayet_i Kerime şu şekildedir. Nahl suresi 68. ve 69. ayetlerde Allah şöyle buyuruyor:Rabbin bal arısına vahyetti: “Dağlarda, ağaçlarda ve yüksek yerlerde kendine evler edin!“Başka bir ayet i kerimede


“Günahtan sakınan kimseler için vadolunan cennetin durumu şöyledir: Orada tadı ve kokusu bozulmayan sudan ırmaklar; tadı değişmeyen, evsafı bozulmayan sütten ırmaklar; içenlere lezzet veren şaraptan (sarhoşluk vermeyen tatlı şuruptan) ırmaklar ve saf ,süzme baldan ırmaklar vardır. Orada meyvelerin her çeşidi onlarındır. Bunlardan da öte Rablerinden bir bağışlanma verdır “ buyurmaktadır Muhammed suresi 15. ayet de

İbn-i Mesud hazretleride “Kuran-ı Kerimde iki şifa vardır.Biri kuranın kendisi ,diğeri ise baldırKuran gönüldeki hastalıklara şifa, bal ise birçok hastalıklara şifadır” demiştir.Peygamber Efendimiz eşi Hafsa validemizin yanlarına vardıklarında bal şerbeti içerdi.

“Sonra, meyvelerin-çiçeklerin tümünden ye! Böylece, Rabbinin yollarında, boyun eğmiş olarak dolaş!” Arıların karınlarından, muhtelif renkte içecek-şerbetler çıkar ki, ‘onda(balda)’ insanlar için şifa vardır. Muhakkak düşünen bir topluluk için bunda bir ayet vardır. İşte bu ayet_i kerimede balın şifa deposu olduğu vücut için balın faydalı olduğu açıkça belirtilmektedir.Bunun yanında bazı hadis-i şerifler de bu ayeti desteklemektedir.

Peygamber efendimiz balın faydaları (sallallahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır.

“Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur-an” yine başka bir hadislerinde ise balın faydaları hakkında “Kim her ay üç gün sabahleyin , bir kaşık bal alırsa; o kimsenin başına büyük bir hastalık gelmez” Yine başka bir hadislerinde ise “Şifa üç şeyde vardır; Bal şerbeti içmek, kan aldırmak, ateşle dağlamak. Fakat ümmetimi ateşle dağlamaktan men ederim.“Balın faydalarının anlatıldığı hadis i şerifler bununla da sınırlı değildir.Yine efendimiz diğer bir hadislerinde ise “Sinameki vesennut (tereyağı tulumuna konulan bal), yemeye devam ediniz. Çünkü, bu iki şeyde, samdan başka, her hastalığa şifa vardır.” Buyurmuşlardır.

Yapılan klinik araştırmalarda bu hadislerin ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Ama ne yazık ki biz balın faydaları nı bildiğimiz halde yerken yeteri kadar önem göstermemekteyiz. Yeteri kadar bal tüketmiyoruz.Yahut da ticari amaçlı içerisinde ne olduğu bilinmiyen maddeleri bal olarak tüketmekte faydasını görememekteyiz. Balın faydaları milliyet de şöyle anlatılmıştır. Her şeyden önce bal bakteri barındırmamaktadır. Balın asidik tepkisi bakterilerin yaşamını olumsuz etkilediğinden balda bakteriler barınamamaktadır. Balın yüzlerce faydası bulunmaktadır. Bal bakteri yok edici olarak kullanılmaktadır. Antibiotiklere karşı aşırı dirençli olduğu iddia edilen MRSA bakterisi bile bala karşı duramamakta direncini kaybetmektedir. Balın yararları sadece bununla da sınırlı kalmamaktadır. Yabancı bir doktor yaptığı çalışma neticesinde balın tifo mikroplarını kırk sekiz saat içerisinde yok ettiğini ispatlamıştır. Bununla yetinmeyen bal dizanteri mikroplarını ise yalnızca on saat içerisinde öldürmeyi başarmıştır. Birçok minerale bal ev sahipliği yaptığından aynı zamanda büyüme çağındaki çocukların gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Balın faydaları göründüğü gibi saymakla bitmiyor.

Bal aynı zamanda on iki değişik enzimide bünyesinde barındırmaktadır. Enzimler bütün biyokimyasal düzeni organize eder,düzene koyar ve yönetir. Bu enzimler olmasaydı yaşamak mümkün olmazdı.İçerdiği magnezyum minerali sayesinde ise damarlarda bulunan kanın pıhtılaşmasını engellemektedir.İnsanı stresten de korumaktadır.Yine barındırdığı diğer bir mineral potasyum ise bağırsak kaslarının faaliyetlerini hareketlendirmektedir.Balda bulunan polenler ise sindirim sistemi için önem arzetmektedir.Yine yapılan araştırmalara göre çiçeklerin polenleri ince bağırsak mukozasındaki dolaşımı hızlandırmakta vücuttaki zehirli maddeler vücuttan atılmaktadır.

Balda ayrıca vücutta nadiren üretilebilen chocin ismindeki madde bulunmakta ba madde sayesinde karaciğer yağ metabolizmasını ayarlamakta ve karaciğerin yağ bağlamasına mani olmaktadır. Bu sebeple hergün bu madde vücuda iki-üç gram kadar verilmelidir.Yine yapılan araştırmalara göre balın yararları saymakla bitmiyor.Bunlardan bir diğeri ise yine bal diş çürümelerine sebep olan bakterilerin asitlerini önemli ölçüde azaltmaktadır.Ayrıca ağrıyı ve şişliği azaltan özelliği sayesinde balın kullanılması tavsiye edilmektedir.Balın bilinen yaklaşık beşyüz hastalığa şifa olduğu söylenmektedir.

Balın kullanım çeşitlerinden en güzeli bal şerbeti tavsiye edilmiştir. Hazreti Muhammed Mustafa (SALLALLAHÜ ALEYHİ VESELLEM) Efendimiz de hadislerinde “Bal şerbetindendaha üstün bir ilaç bulunamaz “ demişlerdir. Yine bir başka hadislerinde ise “bal şerbetigönlümdeki üzüntüyü,sıkıntıyı giderir ve gözümün görme duyusunu da kuvvetlendirir” demişlerdir. Başka bir hadisi şerifinde ise bizleri şöyle uyarmaktadır” Böbrek sancısı, böbrekteki sinirdendir.Hareket ettiği zaman sahibini hasta eder. Bu hastalığı ılık su ve bal şerbeti ile tedavi ediniz buyurmaktadır. Bal şerbeti şeker ve benzeri tatlılardan meydana getirilen tatlılardan daha faydalıdır. Özellikle içmeyenler için daha bal şerbetidaha faydalıdır. Çünkü diğer şerbetler bal şerbetinin tadını ve onun yumuşaklığını vermez ve buna yakında olamazlar.Bu konuda hakem alışkanlıklardır. Çünkü alışkanlıklar bazı kaideleri yıkar ve bazısını yaparlar.

Bal şerbeti nin hem tatlı ve hem soğıuk olması ,sağlık açısından en faydalı olanıdır. Çünkü ruh ve ruhi kuwwetlerin, karaciğer ve kalbin böylesine tatlı ve soğuk şerbetlere karşı aşırı isteği olup bunlardan güç kazanmakatadır. Bal şerbetinde bu üç nitelik bulununca hem gıda alma hemde alınan bu gıdaların organlara uygun bir şekilde dağıtılması sağlanmış olur.Balın faydaları şekerin faydalarından kat ve kat fazladır..Bazı insanlar şekeri bala tercih etmektedir. Bu çok yanlış bir tercihtir.

Balın Faydaları, balın yararları işte bu kadar sağlık açısından çoktur ama anlattıklarımızla da sınırlı değildir.Balın faydalarına devam ediyoruz.Balın en güzeli bahar,yaz ve kış mevsimi ballarıdır.Yaz mevsiminin balından bahar mevsiminin balı daha iyidir daha tatlı ve daha güzel kokuludur. Kısaca bal arısının aldığı çiçek ne ise balın kokusuda ona göre değişiklik göstermektedir. Mesela elma balının kokusu da tadı da güzeldir. Tütün balı ise kötü kokuludur. Bal dişleri ve diş etlerini temizleyen bir macun görevini üstlenmeketedir.

Diş sağlığını koruyan ve dişleri parlatan bir gıdadır. Ağızdaki yara ve diş etlerinde bulunan şişlikleri gideren bir merhemdir. İpekli elbiselerin temizliğinde kullanıabilen bir temizlik ürünüdür aynı zamanda. Tüm doktorlar balın yararları kanusunda ittifak halindedir. Çünkü balın sayılamayacak kadar yararları çoktur. Bal midedeki fazlalıkları dışarı atar.

İmam-ı Zuhri hazretleri balın faydaları hakkında “Sizlere balı tawsiye ederim.Zira bal, en iyi koruyucudur.Hafızayı kuvvetlendirir,zekayı geliştirir.Balın en iyisi saf ,beyaz, yumuşak ve keskin,tadı ise güzel olanıdır.Dağlarda ve ağaçlarda meydana geleni ,peteklerde olandan daha üstündür.Balın cinsi arının aldığı çiçeğe göre değişir” demiştir.

BALIN YARARLARI

Balın içerisindeki Maddeler

Su % 18

Madeni tuzlar % 0.2

Meyve Şekeri % 40

Protein Maddeleri %0.3

Üzüm şekeri: %34

Kamış şekeri,arpa şekeri ve diğer şekerler %0.4

Diğer Maddeler % 7.1

Bal şekerden üstündür.Çünkü bal hoş bir gıda gözenekleri açıcı parlatıcı,temizleyici,sütü,adet kanamasını ve idrarı söktürücüözellikleri vardır.Şekerde ise bu özellikler azdır.Şeker mideyi sarkıtırken balda bu dururm mevcut değildir.Bal için anlatılan yararlar şekerde yoktur.Bal karaciğer ve böbrek hastalıkları için bütün tatlı çeşitlerinden daha az zararlıdır.Mide içinde bütün tatlılardan daha fazla yararlıdır.Ancak safra hastalığını tetikleyebilir.Safra rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.Ama bala sirke katılıp yenilecek olursa bu zararıda kaybolur.

Balın Faydalarından bazıları

Bal kötü kokuları kendine çektiğinden kötü kokulu maddeleri baldan uzaklaştırmak gerekir

Taze et balın içine konulduğu zaman 3 ay kadar tazeliğini korumaktadır. Kabak,acur,hıyar,patlıcan gibi maddeler balın içine konduklarında bozulmadan 6 ay kadar tazeliklerini muhafaza ederler. İşte bu sebepten dolayı bala emniyetli muhafız denilir. Akciğerdeki yaraları iyileştirir.

İç organlardaki yaralara zarar vermez.

Vücudu zayıf olanlara faydalıdır

Midesinde hazımsızlık bulunanlara şifalıdır

Nekahat devresindeki hastalara iyi gelir.

Balın faydaları nelerdir ? balın yararları

Balın cilde faydaları, balın yüze faydaları, balın saça faydaları

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar