Yer: BlogHamilelik>Yazı Detayı
Bebeğinizin Hıckırığının Sebepleri ve Tedavisi
7 sene oldu Hamilelik Yorum Ekle ⁄ 2.139 views+
Tumblr Yayınla

Bebeğinizin Hıckırığının Sebepleri ve Tedavisi Yenidoğan bebeklerde genel olarak hıçkırık olur. Çoğu anne bebeğinin hıçkırığı karşısında ne yapacağını bilmez.
Bebeğim Hıçkırıyor Ne YapmalıyımBu konuyu açmamda ki amaçlardan biri bu gün geçenlerde doğum yapan bir arkadaşımın bebeğinin hıçkırığı karşısında ne yapacağını bilememesi.. Demek ki arkadaşım gibi birçok annede bu dertten müzdarip bir şekilde merak içinde çare arayıp bilgilenmek istiyor. Bebeğinin hıçkırığı karşısında ye yapacağını bilemiyen aileler için sizlere uzman tavsiyelerini aktarıyorum.

Bebeklerde hıçkırık sıkça görülebilen ve tehlikesi olmayan fizyolojik bir durumdur. Özellikle 0-6 ay arası bebeklerde daha sık ortaya çıkan bu durumdan kurtulmak için bir kaç basit öneri mevcuttur.

İşte hıçkırıktan kurtulmanın yolları…

Bebeklerde Hıçkırık Nedeni:

Bebeklerde hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki ani kasılma olarak belirlenmiştir. Bu kasılma sonucunda ses telleri bir anda birbirine yaklaşır ve çıkan sese hıçkırık denir.

Yetişkinlerde hıçkırık pek çok farklı nedenden kaynaklanır. Uzun süren hıçkırık kalp rahatsızlıkları gibi büyük hastalıkların da habercisi olabilir. Ancak bebeklerde hıçkırık 1 yaşına kadar normal bir durumdur. Genelde aniden heyecanlanma, hava yutma ve hatta havadaki ani soğuma bile bebeklerde hıçkırığa neden olabilir. Hıçkırık kısa sürede geçmezse yavaş yavaş emzirebilir veya çay kaşığıyla bir miktar su verebilirsiniz. Bebeğinizi dik tutmak da işe yarayacaktır.

Hıçkırığı uzarsa ne yapmalısınız?

Hıçkırık yetişkinlerde pek çok hastalığın habercisi olarak görülür. Hıçkırık durmuyorsa doktora gitmek gereklidir. Ancak 1 yaşına kadar olan çocuklarda, hıçkırık nedeniyle doktora götürmenize gerek yok. Bebeklerde hıçkırık süresinin 1 dakika ile 1 saate kadar uzamasını normal bir durum olarak kabul edin. Hıçkırık bir saati geçiyorsa, doktorunuza telefonla danışabilirsiniz.

Anneler emzirirken yediklerinize dikkat!

Hıçkırık yiyeceklerden oluşabildiği gibi, anne sütü ile beslenen bebeklerde, annelerin yediği yiyecekler de hıçkırığı tetikleyebilir. Eğer bebeğinizin inek sütü veya başka besinlere karşı alerjisi varsa, sizin yediğiniz yiyecekler bu duruma sebep olabilir.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar