Yer: BlogŞifalı Bitkiler>Yazı Detayı
Cevizin Faydaları, Ceviz Ve Sağlık
5 sene oldu Şifalı Bitkiler 1 Yorum ⁄ 3.308 views+
Tumblr Yayınla

Cevizin Faydaları, Ceviz Ve Sağlık

Ceviz, beyin bezesi tarafından salgılanan ve oldukça kuvvetli bir antioksidan olan melatonin hormonunun, vücut için kullanıma hazır formunu içerir. Melatonin, uyku düzensizliği olan veya gece çalışan kişilerde ortaya çıkabilecek uyku sorunlarını ortadan kaldırmada etkilidir. Uykuyu düzenleme özelliğinin yanı sıra, cevizin birçok sağlık sorunu üzerinde de olumlu etkisi vardır:

Kolesterol:Ceviz %15 oranında tekli doymamış yağ içeriğine sahiptir, bu nedenle yüksek kolesterol düzeyini düşürür. İçerdiği omega-3 yağ asitleri ise, iyi kolesterol olarak da anılan HDL kolesterolün yükselmesini sağlar. İçerdiği ellagik ve gallik asit, antioksidan özelliğe sahip olduğundan LDL kolesterol üzerinde de iyileştirici etkisi vardır.

ceviz

ceviz

Hipertansiyon: Ceviz L-Arginin aminoasidi içerdiğinden, yüksek tansiyon üzerinde iyileştirici etkisi vardır.

Damar Tıkanıklığı: Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz; atardamarların içine kolesterol yapışmasını sağlayan proteinlerin miktarını azaltarak, damar tıkanıklığını önler.

Diyabet: Yapılan çalışmalarda, ceviz tüketenlerde Tip 2 diyabet insidansının daha az olduğu bulunmuştur. Günde 30 gr. ceviz tüketen Tip 2  diyabet hastalarında LDL kolesterol düzeyi
%10 oranında azalır. Aynı zamanda diyabetli bireylerin, glisemik indeksi yüksek besinlerle birlikte yağlı tohum da tüketmelerinin tokluk kan şekeri yanıtını azalttığını gösteren birçok çalışma vardır.

Kanser: Ceviz, içerdiği ellagik asit ve antioksidan özelliği sayesinde kanser oluşumunu engeller. Ellagik asit kansere neden olan maddeleri zararsız hale getirerek, büyüyüp çoğalmalarını önler. Ellagik asit içeriği yüksek besinleri tüketenlerin kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğu  saptanmıştır.

Alzheimer ve Parkinson: Melatonin kaynağı olan ceviz, sinir sistemine zarar veren Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişimlerini yavaşlatarak, hastalığın daha geç ortaya çıkmasını sağlar.

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız, günlük diyet programınıza cevizi eklemeyi unutmayın. Sağlıklı ve lezzetli bir besin olan cevizi ara öğünlerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Toplam 1 tane yorum var, bunların; 1 tanesini ziyaretçiler, 0 tanesini admin yazmış.

  1. Ceviz : 24 Aralık 2013 19:23

    Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, Türkiye’nin birçok yerinde yaygın bir şekilde yetişen cevizin saymakla bitmeyecek kadar insan sağlığı açısından faydasının bulunduğunu kaydetti. Özellikle ağrı ve sancılı olan yerlere ceviz yağı ile masaj yapılırsa ağrıların hemen gideceğini belirten Prof.Dr. Karadeniz, cevizin kadınların hamilelik döneminde mide bulantısına iyi geleceğini ve kanda zararlı kolesterolün birikmesini önleyerek, yüksek kolestrolü düşürdüğünü ifade etti.

    Cevizin damar tıkanıklığında ve şeker hastalığının tedavisinde son derece etkili olduğunu belirten Prof.Dr. Turan Karadeniz, “Ceviz yaprağı kaynatılıp su ile sulandırılıp günde birkaç bardak içilirse şeker hastalığına iyi gelir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında ağrıların azaltılmasında, taze meyvelerinden hazırlanan reçelden ise diş eti çekilmesi hastalığının tedavisinde ve vitamin eksikliğinde başarılı olarak kullanılmaktadır” dedi.

    Cevizin soğuk algınlığından deri hastalıklarına, mide rahatsızlıklarından halsizliğe kadar birçok hastalığa çare olduğunu da dile getiren Prof.Dr. Karadeniz, “Ceviz, bağırsak kurdunu döker. Taze ceviz bal ile yenirse basura iyi gelir, cinsel gücü artırır. Ceviz kökünün kabukları zeytin yağı içinde kaynatılarak merhem haline getirilip, basura sürülürse iyi gelir. Böbrek zafiyetini giderir. Cevizin yeşil kabuğu rendelenip sirkeyle beraber kaynatılarak başa sürülür. Bu hem saçkırana hem de saç dökülmesine iyi gelir. Ceviz yaprağı haşlanır su ile yıkanırsa saç kepeklenmesini önler. Bir ceviz yaprağı bir fincan su hesabıyla kaynatılıp yemeklerden yarım saat önce içilirse romatizma hastalıklarına ve beze iltihaplarına iyi gelmektedir” diye konuştu.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar