Yer: BlogCinsel Yaşam>Yazı Detayı
Cinsel kimlik nedir, Cinsel kimlik hakkında
8 sene oldu Cinsel Yaşam Yorum Ekle ⁄ 2.319 views+
Tumblr Yayınla

Cinsel kimlik nedir, Cinsel kimlik hakkında.
Kişinin cinselliği, cinsel kimliğinin, cinsiyet kimliğinin ve cinsiyet rolünün birbiriyle etkileşiminden oluşur.
Cinsel kimlik, cinselliğin biyolojik yönüdür. Yani kromozomlar, hormonal yapı, dış ve iç cinsel organlar ve göğüsler, vücut kullanması gibi ikincil cinsel özelliklerdir. Cinsiyet kimliği ise kişinin kendini kadın ya da erkek hissedişidir, kendi cinsiyetini nasıl algıladığıdır, yani davranışlarının kadınlık ya da erkeklikle ilgili ruhsal yönleridir. Çocuk 3 yaşına geldiğinde kız ya da erkek olduğuyla ilgili neredeyse kesin bir yargıya sahiptir. Kuşkusuz sağlıklı bir cinsiyet kimliği gelişimi için sonraki yıllar da önemlidir ama temel cinsiyet bilgisi 2-3 yaşlarında tamamlanır ve değişmez.

Cinsiyet kimliğinin sağlıklı gelişimi ; ana – baba tutumlarına, aile içinde kişiye biçilen cinsiyet rolüne, yetiştirilme koşullarına, toplumsal çevrenin özelliklerine, bebeğin dış cinsel organlarına ve anne karnındayken aldığı genetik/hormonal etkilere bağlıdır.
Genel olarak kadınlar kadın olarak hissetme ve davranma, erkekler de erkek olarak hissetme ve davranma eğilimindedirler.

Ancak kişinin cinsiyeti, cinsel kimliği ve cinsiyet kimliği arasında uyuşmamalar, hatta karşıtlıklar olabilir. Örneğin kişi kendini cinsel biyolojik yapısıyla uyumlu olarak hisseder, yani kadın cinsel yapısında ve kimliğindedir ve kadın gibi hissetmektedir, ama yine da karşı

cinsin giyim ve davranışlarını benimseyebilir. Veya tam tersi olur; kendisini, karşı cinsin cinsiyet kimliğinde hisseder, ama kendi cinsinin cinsiyet karakteristiklerini taşır ve ona uygun davranır.

kaynak:Türkiye Aile Planlaması Derneği

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar