Yer: BlogÇocuk Hastalıkları>Yazı Detayı
Dünyada dakikada bir çocuk ishalden ölüyor
11 sene oldu Çocuk Hastalıkları Yorum Ekle ⁄ 2.130 views+
Tumblr Yayınla

Dünyada dakikada bir çocuk ishalden ölüyor
Uzmanlar dünyada her yıl 1 milyon 200 bin çocuğun ishalden öldüğünü belirtti.
Amasya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, “Sosyoekonomik durumu bozuk olanlarda, çevre koşulları iyi olmayan yerlerde oturanlarda, kreş, okul, bakımevi gibi toplu yaşam yerlerinde ishal daha sık görülmektedir” dedi.

Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklarda ishal vakalarından büyük artış görülmeye başlandığını söyleyen Amasya Tabip Odası Başkanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, Türkiye’de 1 milyon ile 1 milyon 500 bin çocukta ishal ve kusma hastalıklarının görüldüğünü, bunların yüzde 80’ini 2 yaş altı çocukların oluşturduğunu ifade ederek, dünyada her yıl 1 milyon 200 bin çocuğun ishalden öldüğünü ve bununda ortalama 1 dakikada 1 çocuğun ishalden öldüğünün ortaya çıkardığını açıkladı.

Bulantı, kusma, iştahsızlık, ishal, karın ağrısı, bazen ateş, karın şişkinliği ve susama hissinin ishal hastalığında görülen şikayetlerin başında geldiğini söyleyen Dr. Karadağlıoğlu, “Gastroenteritler mikrobik, virütik, paraziter ve mantarlara bağlı olabildiği gibi, mikrobik olmayan ishallerde olabilir.

İlk 6 ay sadece anne sütü verin, ishalin önlenmesinde çok etkilidir. Çocuğunuza yiyecek hazırlamadan ve beslemeden önce, çocuğunuzun altını değiştirdikten sonra, kendiniz tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

İshal olma riskini azaltmak için çocuğunuzu beslerken biberon kullanmayın. Temizliğinden emin olmadığınız yiyecek ve içecekleri asla kullanmayın. Çiğ sebze ve meyveleri temiz su ile yıkamadan yedirmeyin. Yiyecekleri ağzı kapalı olarak buzdolabında saklayın.

Pişirilmiş yiyeceklerinizi oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakmayın ve bunları çocuğunuza yedirmeyin. Temizliğinden emin olmadığınız suları kaynatıp soğutarak çocuğunuza içirin. İçme ve kullanma sularınızı temiz kaynaktan temin edip, temiz kaplarda ağzı kapalı olarak saklayın” diye konuştu.

İshal hastası olan çocukların anne ve babalarına önerilerde bulunan Dr. Karadağlıoğlu, “İshal su kaybı nedeniyle öldürücü olabilen bir hastalıktır. İshali olan çocuğunuzda su kaybını önlemek için su ve sulu gıdaları her zamankinden daha fazla verin.

Bazı aileler ‘İshalli çocuklara sıvı yiyecekler verilmez’ şeklinde bir anlayışa sahip. Bu son derece yanlış bir düşünce. İshalli çocuğu sık sık ve az az besleyin. Emiyorsa anne sütünü kesmeyin.

Daha sık emzirin. Çocuğunuza ishali geçtikten sonra, iki hafta
süre ile ek bir öğün verin. En yakın sağlık kuruluşundan temin edilecek tuz ve şeker karışımı paketler tarif edilen şekillerde kullanılmalıdır.

Kısa aralıklarla enerji ve proteinden zengin, yumuşak, taze hazırlanmış beyaz peynir, haşlanmış yumurta, patates, yoğurt, yoğurt ile hazırlanmış az yağlı pirinç çorbası, pirinç lapası, haşlanmış et, ızgara köfte, az yağlı pirinç pilavı, makarna gibi besinler verin.

Şekerli ve yağlı yiyecekler ishali artırır. Çocuklara çikolata, bisküvi, gofret, kuruyemiş, pastalar, meşrubatlar, yağ, bal, reçel, pekmez gibi besinler verilmemelidir. Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin ishalli çocuğa hiçbir yararı yoktur.

Çocuğunuzu ağız ve dilin kuruması, bıngıldak ve gözlerin çökmesi, göz yaşının olmaması, karın derisinin çekilip bırakıldığında yavaş geri dönmesi gibi su kaybı belirtileri yönünden yakından izleyin. İshalli çocuğunuza doktor önerisi dışında antibiyotik vermeyin.

İshal kesici ilaçların çocukluk çağı ishal tedavisinde asla yeri yoktur” şeklinde konuştu.

Karadağlıoğlu, çocuğun belirgin susaması veya su kaybı belirtileri, ishalin 3 gün içinde düzelmemesi, çok sık veya fazla miktarda kaka yapması, tekrarlayan kusmaları olması, yeme ve içmesinin bozulması, kakasında kan olması ve ateşinin yüksek olması durumunda ailelerin bir doktora başvurmalarını isterken, ishalden ölümlerin azalması için beslenme, temizlik ve eğitimin önemli olduğu açıkça ortada olduğunu ifade etti.

Derya YETİM – Amasya
iha.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar