Yer: BlogAile Sağlığı, Beslenme>Yazı Detayı
Evde doğal hayata dönmeye ne dersiniz?
10 sene oldu Aile Sağlığı, Beslenme Yorum Ekle ⁄ 1.941 views+
Tumblr Yayınla

Evde doğal hayata dönmeye ne dersiniz?
Salçalar, yoğurtlar, reçeller, konserveler… Halbuki geçmiş yıllarda yazın bu mevsimi hummalı çalışmaların olduğu zaman dilimleriydi. Bir yanda domates ve biberden salça yapılırken diğer yanda evlerin balkonlarında tarhana, erişte kurutulurdu. İpe dizilen bamyalar, patlıcanlar kışın en güzel yemekleri oluştururdu. Ama artık büyük şehirlerde bunları yapmak neredeyse imkansız. Artık evlerde yoğurt bile mayalanamıyor. Çünkü paket sütünden yoğurt olmuyor. Yazın en güzel meyvelerinden reçeller de yok. Hazır reçeller bir market uzaklığında çünkü. Ama doğal olana dönmeye her zaman için bir fırsat vardır. İşte size birkaç öneri:

Ev yoğurdunu unuttunuz mu?

Yeni nesil çocuklar yoğurdun nasıl yapıldığını bilmiyor. Çünkü anneleri evlerde yoğurt mayalayamıyor. Yoğurt denince akla bakkal ve marketten alınan bir ürün geliyor. Halbuki ev yoğurdunun tadı da lezzeti de bir başkadır. Belki kutu yoğurtları gibi hacimli ve kıvamlı olmayabilir. Bu, doğal olmasındandır. Evde yoğurt yapabilmek için öncelikle mandıra sütüne ihtiyacınız var. Paketlenmemiş, açık süt bulamazsanız ikinci tercihiniz cam şişelerde satılan “günlük süt” olsun. Bunu bulduğunuz takdirde evinizde yoğurt yapmayı deneyebilirsiniz.

Meyve suyu evde yapılır mı?

Yazın en bereketli aylarındayız. Meyveler en doğal halleriyle pazarlarda. Birazcık zahmete girerek en doğal ve en leziz meyve sularını yapmak mümkün. En azından yazın birkaç ayında çocukları gazlı ve aromalı içeceklerden uzak tutmak elinizde. Şeftali suyu, kayısı suyu, erik suyu, üzüm suyu bu mevsimde yapılabilecek en güzel meyve suları. Üstelik sıkıp misafirlerinize de ikram edebilirsiniz.

Zeytinyağını daha fazla kullanalım

Zeytinyağı evlerde kullanılması gereken en sağlıklı besinlerden biri. Genelde damak tadı oluşmadığı için yemeklerde kullanımı çok olmasa da zeytinyağını en azından salatalarda kullanabilirsiniz. Ama zeytinyağının faydası sadece beslenmede değil. Zeytinyağını vücut bakımında, saç bakımında, ev temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Zehirsiz temizlik mümkün

Evlerimizde kullandığımız temizlik ürünleri aslında çok tehlikeli kimyasal ürünlerdir. Bunların solunması, değmesi ya da yutulması ölümcül sonuçlara yol açar. Bu açıdan temizlik ürünlerinin çocukların ulaşamayacağı yüksek ya da kilitli dolaplarda muhafaza edilmesi gerekir. Peki kimyasal ürün kullanmadan da temizlik yapılamaz mı? Evde çamaşır sodası, sirke, karbonat, uçucu bitkisel yağlar, bitkisel kaynaklı sıvı sabunlar kullanabilirsiniz.

Hormonlu gıdalar, vücudun kimyasını bozuyor

Fatih Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Kaftan, hormonlu gıdaların sürekli alınması halinde ergenlik sorunları, kanser gibi hastalıklara sebep olabileceğini belirterek, “Meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesine önem gösterilmeli.” dedi. Prof. Dr. Osman Kaftan, tarım ürünlerinin verimini artırmak amacıyla bilinçsizce hormon kullanıldığına dikkat çekti. Kaftan, “Bu kullanım sonucu her sebze ve meyve her mevsimde bulunmakta. Çocuklar hangi mevsimde hangi meyve ve sebze yetişir, bilmez durumda.” diye konuştu. Hormon kullanılarak üretilen bitki ve gıdaların sürekli tüketilmesi halinde, vücuttaki hormon dengesinin bozulduğunu aktaran Kaftan; bunun sonucu yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, bağışıklık sisteminde zayıflık, kalp, damar hastalıkları, kanser, obezite, ergenlik sorunları gibi hastalıkların ortaya çıkabildiğine dikkat çekti. Pınar Kaman, Ankara Cihan
zaman.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar