Yer: BlogAile Sağlığı, Güzellik Ve Bakım>Yazı Detayı
Fizik tedavi nedir? Fizik tedavi Hakkında (Fizik tedavi nedir?)
11 sene oldu Aile Sağlığı, Güzellik Ve Bakım Yorum Ekle ⁄ 2.158 views+
Tumblr Yayınla

Fizik tedavi nedir? Fizik tedavi Hakkında (Fizik tedavi nedir?)
Fizik tedavi nedir, nasıl tedavi edilir, Fizyoterapist kimdir? Türkiye Fizyoterapistler Derneği uzmanları açıklıyor.

Başlıca hareket sistemini ilgilendiren hastalıklara vücudun dışından uygulanan ancak eklem ve yumuşak dokuları etkileyebilen aletlerle tedavi etme yöntemi olarak tanımlanabilen fizik tedavinin amacı ise kişinin herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan vücut fonksiyonlarının kaybolması veya azalması halinde; hastayı fizik tedavi, egzersiz, eğitim ve diğer tedavi tekniklerini kullanarak, mümkün olan en fonksiyonel düzeye getirmektir. Bu anlamda fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanın tedavisinde bir bütün olarak düşünülmelidir.

Herhangi bir sebeple engelli hale gelen kişileri topluma kazandırmak için uygulanan tedavilerin bir bütünü olan Rehabilitasyon aynı zamanda bir ekip tedavisidir. Ekipte Fizik Tedavi Uzmanı ve Fizyoterapist, iş ve meşguliyet terapisti, psikolog, sosyal hizmet uzmanı hemşire gibi hastayı ve hastalığını ilgilendiren tüm sağlık personeli ve hastanın ailesi yer almaktadır.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Biliminin ilgili olduğu bazı hastalıklar.
Nörolojik hastalıklar, felçler (MS,Parkinson gibi)
Ortopedik problemler
Omuz ve evresi eklemlerinin hastalıkları
Omuz ve sırt kaslarında gerginlik
Spor sakatlanması sonucu oluşan hareket kısıtlılığı ve ağrı
Operasyon sonrası gelişen fonksiyon bozuklukları
Bel Ağrıları, Bel fıtığı
Boyun Kireçlenmeleri
Kas Spazmı
Bas ağrıları
Pozisyon Bozukluğu, boyun, sırt, bel ağrılarının tedavisi
Doğuştan omurga eğriliklerinin tedavisi
Dirsek, bilek, el eklemlerinin ve yumuşak dokuların rahatsızlıkları
Kalça ve diz hastalıkları
Eklem şişliği ve ağrı, hareket kısıtlılığı ile beraber olan romatizmal hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu
Kemik erimesi(osteoporoz) riski olan ve yerleşmiş osteoporoz tedavileri

FİZYOTERAPİST KİMDİR?

Fizyoterapist yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir.

Eğitim programı içinde anatomi, fizyoloji, histoloji, fizik gibi temel tip ve isi ışık, hidroterapi, elektroterapi, masaj, tedavi hareketleri prensipleri, hastalıklara yönelik özel değerlendirme ve egzersiz teknikleri, kinezyoloji, protez, cihaz, pulmoner ve kardiyak rehabilitasyon, sporcu sağlığı ve eğitimi, is uğraşı tedavisi, mesleki rehabilitasyon, işitme konuşma tedavisi gibi mesleki dersler, nöroloji, dahiliye, ortopedi, kadın doğum, gibi klinik dersleri teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde eğitim programı fizyoterapistlerin, fizyoterapi rehabilitasyona yönelik değerlendirme ve eğitim yaklaşımları ile özürlü kişileri tedavi etmeleri, daha bağımsız ve sağlıklı olarak topluma kazandırılmaları ve bu konuda dünyadaki gelişmeleri izleyerek sürdürülmektedir.
hurriyet.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar