Yer: BlogHamilelik>Yazı Detayı
Gebelikte açlık kan şekeri nasıl ölçülür?
5 sene oldu Hamilelik Yorum Ekle ⁄ 4.225 views+
Tumblr Yayınla

Gebelikte açlık kan şekeri nasıl ölçülür?

Gebelikte kan şekeri nasıl ölçülür, hamilelikte açlık kan şekeri nasıl ölçülür, gebelikte şeker ölçümü nasıl yapılır, gebelikte açlık kan şekeri testi nasıl yapılır hamilelikte şeker hastalığına yakalanma riski her anne adayını büyük korkulara sürüklemektedir. Gebelikte şeker hastası olmamak için gebeliği 24-28. haftaları arasında anne adaylarına kan şekeri testleri yapılmaktadır. Peki bu testlerde hamilelikte açlık kan şekeri nasıl ölçülüyor? İşte merak edilen bu sorunun yanıtı…

gebelkte aclik

gebelkte aclik

Gebelikte açlık kan şekeri testi nasıl yapılır?
Hamilelikte ortaya çıkan şeker hastalığı yani tıp literatüründeki adı ile gestasyonel diabet testi obezite, iri bebek bebek öyküsü, birinci derece akrabalık ve daha önceki gebeliklerde gestasyonel diabete bulunan kişilere hamileliğin ilk haftalarında yapılmalıdır.
Erken dönemde uygulanan gebelik kan şekeri testi normal çıksa da, mutlaka gebeliğin 24-28. haftalarında tekrarlanmalıdır.
Gebelikte açlık kan şekeri ölçümü esnasında 5O gr glikoz yükleme test sonucu 130 yada 140 dan yüksekse 3 saatlik 100 gr oral glikoz testi yapılmalı ve OGTT içinde anne adayı 3 gün boyunca 300gr karbohidrat içeren beslenme programı uygulamalıdır. Anne adayı bu süre zarfında normal aktivitesini sürdürmeli ve 3. günün akşamı 12 saatlik açlığı takiben sabah 0. dakika kanı alındıktan sonra 100 gr glikoz 5 dakika içinde içilir. Akabinde birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde kan örneği alınır ve açlık kan şekeri ölçülür.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar