Yer: BlogZayıflama>Yazı Detayı
Göbek Nasıl Eritilir? Karın Kası Yapmak
5 sene oldu Zayıflama 1 Yorum ⁄ 3.496 views+
Tumblr Yayınla

Göbek Nasıl Eritilir? Karın Kası Yapmak.

Karın egzersizi aletleri modası, doksanlı yıllarda hayatımıza girdi. Televizyon kanalıyla satış devrinde hayatımıza giren birçok şey gibi… Piyasaya sürülen ilk karın kası çalıştırma aygıtının ardından her ay bir yenisi icat edilmeye başladı. Hepsinin söylemleri de aynıydı; öncekilerin işe yaradığını inkâr etmiyorlardı; fakat kendilerinin ürettikleri, kesinlikle daha bilimsel ve daha faydalıydı. Pekiyi acaba mekik mi spor aletleri mi daha etkili?

göbek eritme

göbek eritme

Bu aletlerin ilk çıkanları model uzay gemilerini ya da bilimkurgu filmlerdeki silahları hatırlatsa da belli oranda işe yaradıkları kabul edilebilir. Ancak “çok az yer kapladıkları” vaadini kesinlikle yerine getiremiyorlardı. Zamanla bu aletlerin reklâmlarını kanıksadıkça, dünya vücut şampiyonunun çıkıp da; “Bu kasları X karın kası çalıştırıcısıyla yaptım.” demesine kanmaz olduk ve ilgimizi de çekmez oldular.

Bu aletler hiç mi işe yaramıyor, derseniz; yanıtım elbette ki, “işe yarıyorlar” olacaktır. Belki kimileri daha verimsiz, kimileri de diğerlerine kıyasla daha verimli olsa da hepsi, belli ölçüde, karın kaslarınızı çalıştıracaktır.

Pekiyi kapladığı yer, kullanım kolaylığı, vaatlerini yerine getirebilme, fiyat gibi etkenler düşünüldüğünde bu egzersiz aletlerinden hangisi en verimli olanı? Denediğim ve incelediğim karın egzersizi aletleri içinden, iki tanesini bu sorunun yanıtı olarak verebilirim. Bunlardan biri “abwheel” denen bir alet. Büyükçe bir oyuncak araba tekerleği boyutunda olan bu alet, oldukça da ucuz ve etkili. İkincisi ise “abshaper” denen aletler. Bunlar da diğerlerine kıyasla oldukça az yer kaplıyor ve ucuz oluyor.

Siz buna rağmen, “Ben evimde spor aleti istemiyorum.” diyorsanız size önerebileceğim en etkili spor aleti; kendi vücudunuz. Tam bir klasik olan mekikleri yaparak da karın kaslarınızı oldukça etkili şekilde çalıştırabilirsiniz. Bunun için aklınızda tutmanız gereken birkaç basit kural var. Öncelikle zeminle aranıza yumuşak bir şeyler serin ki kalçanız ve beliniz ağrımasın. Bir yoga matı bu iş için oldukça uygundur. Tıpkı spor aletleri gibi, mekiklerin de birçok çeşidi vardır. Bunlar arasında seçim yaparken, belinizi en az zorlayanı seçmeye özen gösterin. Kaslarınızın ağrıması sorun değildir fakat eklemlerde veya belde zorlanma hissediyorsanız, o hareket size uygun değil veya kaslarınızı henüz yeterince güçlü olmadığından eklemlerinize fazla yük biniyor demektir.

Üst gövdenizin sabit kaldığı ve bacaklarınızı kaldırdığınız karın hareketleri genelde beli daha az zorlar ve oldukça etkilidir. Bu hareketlerin, alt karın kaslarını çalıştırdığı söylenir; fakat bu yanlıştır; çünkü karın kasları alt-üst diye değil, ön ve yan şeklinde gruplanır. Bu bölgedeki kaslarınız güçlendikçe daha değişik karın hareketlerini de belinizi zorlamadan yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Fakat bu zamanla olacaktır, acele etmeyin.

Yoga matı dışında hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz hareketler içinde en etkililerden biri, bisiklet çevirmedir. Bu harekette matınızın üzerine uzanır, sırtınız yere değmeyecek şekilde, üst gövdenizi hafifçe kaldırırsınız. Ayaklarınızı da öne ve havaya doğru kaldırırsınız. Sağ omzunuzu sol bacağınıza doğru hafifçe çekerken sol bacağınızı da karnınıza doğru çekersiniz. Aynı şeyi diğer omuz ve bacakla da yaparsınız. Bu hareket sırasında beliniz zeminden destek alacağı için zorlanmaz. Ayrıca yan karın kaslarını da oldukça etkili bir şekilde çalıştırır.

Spor aletleri daha verimli sonuçlar almak isteyenler için faydalıdır; fakat en temel spor aleti elbette ki vücudumuzdur. Başlangıç aşamasındaki egzersizleri bu şekilde yaparak hem vücudunuzu daha iyi tanıyabilir hem de zayıf yönlerinizi belirleyerek size en uygun spor aletini seçebilirsiniz.

Toplam 1 tane yorum var, bunların; 1 tanesini ziyaretçiler, 0 tanesini admin yazmış.

 1. Misafir : 24 Aralık 2013 21:06

  Bir taraftan göbek yağlarınızı eritmeye yönelik düzenli bir egzersiz programını uygularken diğer taraftan da karın kaslarınızı geliştirecek egzersizler yapabilirsiniz. Bunları araştırdığımızda yüzlerce olduğunu görürüz fakat burada bu yüzlerce egzersizin sadece bazılarından bahsedeceğiz; karın kaslarını geliştirmek için tasarlanan ve benim ismini buraya aldığım egzersiz grupları şunlardır:

  • Mekikler (crunches, sit ups),
  • Bacak çekme ve uzatmalar (leg raises),
  • Asılarak bacak çekme ve uzatmalar (hanging leg raises),
  • Kalça kaldırmalar, savurmalar (hip thrusts),
  • Yanal hareketler (side bends),
  • Karın çevirmeler (ab twists),
  • Yüzüstü doğrularak yapılan duruşlar (planks),
  • Tekerlek, top ya da halter yuvarlayarak uzanmalar (ab roll-outs),
  • Yüzlerce farklı karın hareketi ve karın egzersiz makineleri ile yapılan hareketler.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar