Yer: BlogAile Sağlığı>Yazı Detayı
İyi yıkanmayan üzümdeki ilaç kalıntısı pekmeze geçiyor
11 sene oldu Aile Sağlığı Yorum Ekle ⁄ 2.313 views+
Tumblr Yayınla

İyi yıkanmayan üzümdeki ilaç kalıntısı pekmeze geçiyor
İnsanlarda özellikle demir ihtyacının üçte birini karşılayan pekmez yapılırken üzümlerin iyi yıkanmaması sebebi ile kalan ilaç kalıntılarının insan sağlığını olumsuz etkilediği bildirildi.

Mersin Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, son zamanlarda yapılan pekmez analizlerinde pestisit (tarımda zararlılarla mücadelede kullanılan zirai ilaç) kalıntılarına rastlandığını belirtti. Yapılan değerlendirmelerde kalıntının en önemli nedeninin pekmez yapımında kullanılan üzümlerin iyi yıkanmadığının tespit edildiğini ifade eden Dr. Kemik, pekmezde pestisit kalıntısını önlemek için pekmez yapımında kullanılan üzümlerin mutlaka etkin bir yıkama işlemine tabi tutulması ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı.

Demir eksikliğinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli beslenme sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Kemik, Türkiye’de demiri yetersiz olan ailelerin oranının yüzde 10 olduğunu kaydetti.

Demir eksikliğinin bitkinlik ve kansızlıkla sonuçlandığını belirten Kemik, “Günlük tüketilen gıdaların çoğu bilinçli bir seçim yapılmazsa demir ihtiyacını karşılamıyor. Bu durum özellikle çocukların, hamilelerin ve vejetaryenlerin beslenmesinde sorun oluşturur. Tablet olarak alınan demir mide ağrısı yapabilir. Bitkilerdeki demir eğilimi düşük olduğundan ekonomik olarak hayvansal gıdaları tüketemeyen kişilerde kansızlık ortaya çıkabilmektedir. Pekmez günlük demir ihtiyacının üçte birini karşılamaktadır.” dedi.

Pekmezin çocukların gelişiminde büyük önemi var

Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir. İki yemek kaşığı (20 g) pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum ve 58 kcal enerjiyi içermektedir.

Büyüme çağındaki çocuklar, işçiler, sporcular, gebe ve emzikli anneler için eşsiz bir gıda maddesidir.

Pekmez ayrıca 100 gramında 0,014 mg vitamin B1 0.15 mg vitamin B2, 1,4 mg nisain içermektedir.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre 1 kg üzüm ve 200 gr pekmezin kalori açısından 1.150 gr süte, 300 gr ekmeğe, 390 gr ete eşdeğer olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca pekmezde bulunan şekerler, glukoz ve früktoz halinde olması sebebiyle bebek ve çocukların beslenmesinde büyük öneme sahiptir. Hem sindirim sisteminde parçalanmasına gerek yoktur hem de kana geçmede ek bir enerjiye gerek duyulmamaktadır. Özellikle enerji aktivitesi yüksek olan çocuklarda ve sporcularda enerjinin pekmezle sağlanmasının büyük önemi vardır.

Üzüm ve pekmezin içerdiği demir (16mg/kg) kolayca emilmekte ve günlük demir ihtiyacının % 35’i bu ürünlerce karşılanabilmektedir.
Ümit Pıtır
zaman.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar