Yer: BlogNedir J-N>Yazı Detayı
Kaşıntı Nedir ? Kaşıntının Nedenleri
7 sene oldu Nedir J-N Yorum Ekle ⁄ 4.224 views+
Tumblr Yayınla

Kaşıntı Nedir ? Kaşıntının Nedenleri
Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli kaşıntınız var ya da tatlı tatlı kaşınıyorsunuz. Rahatsızlık veren, hatta bazen şiddetiyle yaşam kalitenizi dahi etkileyebilen bu durumun ciddi rahatsızların belirtisi olabileceğini biliyor muydunuz?

Kaşıntı, kişilerin çoğunda zaman zaman rastlanan bir durumdur. Vücudun pek çok sistemiyle ilgisi bulunabilir. Kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın belirtilerinden biri de kaşıntı olabilmektedir.

Kaşıntıya neden olan hastalıklar:

• Deri Hastalıkları

• Kronik Böbrek Hastalıkları

• Karaciğer ve Safra Yolları Hastalıkları

• Lenfomalar

• Özellikle yaşlı kişilerde cilt kuruluğu

• Makat bölgesinde inatçı kaşıntı ( Pruritus Ani)

Mide-barsak ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı ile ortaya çıkabilen iki önemli rahatsızlık “safra akımının bozulması (kolestaz)” ve “makat bölgesindeki kaşıntı (Pruritus Ani)”dır.

İnatçı Kaşıntılara Dikkat:

Safra akımındaki bozulma karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu durumda normalde safra ile atılan maddeler kan ve diğer dokularda birikir ve kaşıntı gelişir. İyileşmeyen veya tekrar eden inatçı kaşıntı veya kaşıntı ile birlikte sarılık, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, karında şişlik, ateş gibi bulguların bir kısmı varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi altta yatan nedene göre değişmektedir.

Aşırı Temizlik kaşıntı Nedeni Olabilir:

Makat çevresinde ciddi kaşıntılar özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle nedeni belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kötü hijyeni veya sabun, deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının nedeni olabilir.

Çocuklarda makat çevresinde kaşıntının en sık sebebi halk arasında kıl kurdu olarak bilinen barsak parazitidir (oksiüriazis). Makat çevresinde kaşıntı ile birlikte kızarıklık, ödem, ileri dönemde ciltte beyazlaşma ve kalınlaşma görülebilir. Çocuklarda geceleri şiddetli kaşıntı (parazitin makat çevresindeki cilde yumurtalarını bırakması nedeni ile) olabilir.

Makat bölgesindeki kaşıntının diğer nedenleri ise:

• Hemoroid, fissür, fistül, tümör, geçirilmiş cerrahi veya radyoterapi

• Primer dermatolojik hastalıklar (liken planus, atopik egzema, psoriasis, seboreik dermatit)

• Mantar infeksiyonları (dermatofitozis, kandidiyazis)

• Parazitler (kıl kurdu, uyuz hastalığı)

• Kontakt dermatit (sabunlar, kremler ve antibiyotik kullanımına bağlı)

Ayrıca dar giysiler, obezite, şeker hastalığı, sıcak hava ve beslenme biçimi de bu tür yakınmaları tetikleyebilmektedir.

Tedavi:

• Sabun ve deterjanlar ile aşırı ovmadan kaçınılmalı. Makat çevresi kuru tutulmalı.

• Dar ve naylon giysilerden uzak durulmalı. Pamuklu çamaşır tercih edilmeli.

• Kahve, çay, kola, bira, çikolata, domates, baharatlar perianal kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu gıdalar diyetten 2 hafta süre ile çıkarılmalı ve semptomlar düzeldikten sonra birer birer diyete eklenmelidir.

• Dirençli vakalarda dermatoloji ve psikiyatri muayeneleri yararlı olabilir.

• Hemoroid, mantar infeksiyonları, parazitler gibi tespit edilebilir nedenleri tedavi etmek gerekir.

Nedir

Kaşıntı yaygın veya belirli bir bölgeye sınırlı olabilir.

Kaşıntının basitten komplekse kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan birçok sebebi vardır.

Bazı sınıflandırmalar şu şekildedir : belirli bir bölgeye sınırlı ( lokal ) kaşıntı böcek ısırması ve sokmasıyla oluşan deri irritasyonu belirli bir bölgeye sınırlı veya yaygın olan kaşıntı zehirli sarmaşık veya ısırgan otu gibi kimyasal irritasyon çevresel sebepler ( güneş yanığı gibi ) ürtiker ( kurdeşen ) parazitler ( baş biti , vücut biti , kasık biti) yaygın kaşıntı enfeksiyöz hastalıklar ( suçiçeği ) allerjik reaksiyonlar sarılıkla beraber olan karaciğer hastalığı ilaç reaksiyonları

Her döküntü kaşıntılı değildir. Ancak eğer kaşıntı varsa, kaşımamaya özen gösterilmelidir.

Sık rastlanan nedenleri böcek ısırığı kontakt dermatit ( zehirli sarmaşık veya zehirli meşe ) kuru deri kontakt irritanlar ( sabunlar , kimyasallar , yün gibi ) atopik dermatit çocukluk dönemi enfeksiyonları ( suçiçeği , kızamık gibi ) döküntüler ( kaşıntılı-kaşıntısız olabilir ) yaşlı deri gıda veya ilaç allerjileri gebelik hepatit demir eksikliği anemisi parazitler follikülit ve impetigo gibi yüzeyel deri enfeksiyonları deri enfeksiyonları seboreik dermatit psöriasis ( sedef hastalığı ) ürtiker pitriasis rosea ilaçlar

NOT : Kaşıntının başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

Sürekli veya şiddetli kaşıntı varsa dermatolog ( deri hastalıkları uzmanı ) kesin tanıyı koyar ve spesifik tedaviyi uygular.

bu süre içinde kaşıntının üstesinden gelebileceğiniz birkaç adım vardır : kaşıntılı alanı ovmaktan veya kaşımaktan kaçınmalısınız. Kısa tırnaklar kaşımadan ötürü oluşabilecek deri hasarından koruyucu olabilir. serin tutan , hafif giysiler giyilmelidir. Kaşıntılı bölgenin üzerine pürtüklü özellikle de yün giysiler giyinmekten kaçınmalıdır. az sabunlu ılık banyolar yapılabilir. banyodan sonra deriyi serinletmek ve yumuşatmak için rahatlatıcı losyonlar kullanılabilir. kaşıntılı bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. doktorun verdiği ilaçlar ve deri merhemleri kullanılabilir ( iki yaş altındaki çocuklar hariç). uzun süre aşırı sıcak ve neme maruz kalınmamalıdır. kaşıntı üzerinde yoğunlaşmamak için eğlenceli hobiler edinilebilir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : zamanı ne zamandan beri kaşıntı var ? kaşıntı giderek kötüleşiyor mu ? yayılıyor mu ? kötüleştiren veye tetikleyen faktörler son zamanlarda sizi irrite eden (rahatsız eden) herhangi birşeyle karşılaştınız mı ?) herhangi birşeye allerjiniz var mı ? kullandığınız ilaçlar var mı ? son zamanlarda yeni kullanmaya başladığınız bir ürün var mı ? ne ? ( sabunlar , yumuşatıcılar , parfümler , deodorantlar vs ) son zamanlarda kabuklu yemişler yedinizmi? son zamanlarda sizi bir böcek ısırdı mı ? cilt losyonu kullanıyor musunuz ? yakın bir tarihte güneşlendiniz mi ? kaşıntı bölgesi vücudunuzun neresi kaşınıyor ? kaşıntı vücudunuzun her yerinde mi yoksa belirli bir bölgesinde mi ? özelliği döküntü var mı ? kabarcık var mı ? pullanma var mı ?

Diğer başka belirtiler var mı ?

Tanısal testler şunları içerebilir : tam kan sayımı eritrosit sedimantasyon hızı ( kırmızı kan hücresi çökme hızı ) protein elektroforezi allerji testleri şüphelenilen sebeplere yönelik testler

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar