Yer: BlogBeslenme>Yazı Detayı
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En Kolay Kurban Eti Nasıl Pişirilir?
4 sene oldu Beslenme Yorum Ekle ⁄ 6.533 views+
Tumblr Yayınla

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En Kolay Kurban Eti Nasıl Pişirilir?
Kurban Etini Pişirmek ve Saklamak İçin Püf Noktaları

Kurban Bayramı geleneklerine göre misafirlere ve dostlara et ikram edilir. Kolay gibi görünen bu geleneği yaşatırken, daha lezzetli, daha yumuşak ve besin değerlerini koruyan yöntemlerle yemek pişirmek gerçekten çok zordur. Bu zorlukları aşmak için usta tavsiyelerinden faydalanabiliriz.

Misafirlere ikram edilen kurban etleri, ev sahibini mahçup etmeyecek kadar lezzetli ve yumuşak olmalıdır. Kolay gibi görünen et pişirme, uygun yöntemler seçilmediği taktirde hüsran ile sonuçlanabilir. Etlerin lezzetinin ve besin değerinin bu pişirme yöntemlerine bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Her usta aşçının farklı et pişirme teknikleri olmakla birlikte, genel kabul görmüş tekniklere göre, et yavaş pişirlmeli ve tamamen pişmeden tuz eklenmemelidir.

Kurban etlerinin saklanması da en az pişirilmesi kadar önemlidir. Çiğ et ve pişmiş et kesinlikle birbirine değmeyecek şekilde saklanmalıdır.

Eğer yemek yaparken et suyu kullanmayı seviyorsanız, et sularını günlük tüketiniz. Et sularının defalarca kaynatılması, et suyunun lezzetini bozacaktır.

Et pişirilmesi ile ilgili ustaların görüşlerine gelince;

Ümit Usta etin ilk olarak orta ateşte pişirilmesini, kendi suyunu bırakmaya başladığında altnın kısılarak, kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini önermektedir.

Oktay Usta ise etin terbiye edilmesi ile etin yumuşatılması sağlanmalıdır tavsiyesinde bulunuyor. Etin yavaş ve uzun süre dövülmesi gerektiğini ekleyen Oktay Usta, et terbiyesi için; rendelenmiş soğan, zeytinyağı, tuz, karabiber ve yoğurt suyu karışımı kullanılması gerektiğini söylemektedir. Asitli olan yoğurt suyu ve soğan eti yumuşatmaya katkılı olur, zeytinyağı da etin kendini bırakmasını kolaylaştırmaktadır.

Daha lezzetli bir kurban eti için aşağıdaki püf noktaları işinize yarayacaktır.

– Öncelikle eti yarım saat soğuk suda bekletin. Bu şekilde, etin kanı suya geçecek, etin rengi açılacak ve et daha lezzetli olacaktır.

– Eti küçük dilimler şeklinde kesin, böylece etiniz daha kolay pişecek ve daha yumuşak olacaktır.

– Pişireceğiniz tencere, tava, ızgara gibi malzemeyi, önceden ısıtın. Ama yüksek ateş ile pişirmeyin. Bu şekilde etiniz daha lezzetli olur ve daha kısa sürede pişer.

– Et tamamen piştikten sonra tuzunu eklerseniz, etiniz daha güzel pişer ve daha lezzetli olur. Tuzu sonradan eklenen etler suyunu bırakmadığı için aynı zamanda daha yumuşak olur.

– Haşlama yapacaksanız, etin suyuna 2 kaşık sirke katmanızı öneririz. Bu şekilde etiniz daha yumuşak olacaktır.

– Et terbiyelemek için kullandığınız soslara yoğurt eklerseniz etiniz daha yumuşak olacaktır.

kurban eti nasıl pişirilir

– Baharatı, yemek çeşidine göre eklemek gerekmektedir. Her yemeğin baharat ekleme zamanı farklıdır. Mesela, tas kebabına baharat ilavesi yemeğe eti ilave ederken yapılmalıdır. Orman kebabında ise, yemek piştikten sonra baharat ilave edilir.

– Pişmiş et, buzdolabının en üst rafında, çiğ et ise, en alt rafında saklanmalı ve birbirine temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bu şekilde, çiğ etin suyunun pişmiş et üzerine damlaması önlenecektir.

– Etleri dondurmadan önce, kullanımınıza göre porsiyonlara bölerseniz, kullanım esnasında etleri küçük parçalar halinde çözdürebilirsiniz.

– Dondurulmuş ve çözdürülmüş etleri tekrar dondurmayınız. Donmuş et bir kere eridiyse o et tekrar dondurulmadan tüketilmelidir.

– Pişmiş etleri soğumadan dondurucuya koymayınız.

– Eğer mümkünse, etleri dondurmadan önce koyduğunuz poşetlere ve kaplara, et cinslerini yazabilirsiniz. (Kıyma, Kuşbaşı, yağlı, lop et vs.)
kurban eti nasıl pişirilir oktay usta, et nasıl yumuşak pişirilir, kavurma nasıl yapılır, kurban eti terbiyesi, kurban eti nasıl pişirilir ve saklanır, kurban eti nasıl pişirilir 2014, kurban eti nasil pişirilir, kurban eti nasil pisirilir

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar