Yer: BlogŞifalı Bitkiler>Yazı Detayı
Limon yemek hangi hastalıklardan korur?
5 sene oldu Şifalı Bitkiler Yorum Ekle ⁄ 2.621 views+
Tumblr Yayınla

Limon yemek hangi hastalıklardan korur?

Sarı rengi ve portakalı andıran iç yapısıyla hafızalara kazınan limonun adını duymak bile ağızların ekşimesine ve doğal olarak sulanmasına neden olmaya yetiyor. Bu özelliğinden dolayı bazıları limonu çok sevse de, tatlı değil de acımsı bir ekşiliğe sahip olması birçok insanın da limondan uzak durmasına sebep  oluyor.

Fakat son yıllarda yapılan bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu gibi limonun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kış aylarındasoğukların beraberinde getirdiği salgın hastalıkları ve diğer rahatsızlıkları engellemek ve korunmak için limonun yenilmesiuzmanlar tarafından öneriliyor. İşte ayrıntılar…

C vitamini deposu olarak bildiğimiz limon, aslında içinde pek çok faydalı şeyi barındırıyor.

limon

limon

Potasyum ve lif oranı da yüksek olan bu narenciye ürününü tüketmek için harika sebepler var. Kilo vermeye yardımcı oluşu ise bunların en başında!

Bağışıklık sistemini güçlendirir: C vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendiren en önemli etmenlerden biridir. Limon, portakal gibi narenciyelerde bulunan bu değerli vitamin, anı zamanda stresi de azaltıyor. Uzmanlar stresli günlerde tüketilen C vitaminin, kişiyi rahatlattığını söylüyor.

Potasyum kaynağıdır: Limon, C vitaminin yanı sıra yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum, kalp sağlığı, beyin ve sinir fonksiyonları için önemlidir.

Kilo vermeye yardımcıdır: Limon, içeriğindeki pektin adlı lif sayesinde bizi tok tutar ve açlık krizlerinin önüne geçer. Ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve vücudumuzutemizler.

Enerji verir: Limon suyu içtiğinizde enerjiniz yükselir. Sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan limon, sıkıntı ve depresyonu da engeller.

Kafeinin zararlarını önler: Kahvenize ya da çayınıza damlatacağınız birkaç damla limon suyu, kafeinin zararlı etkilerinin vücuda girmesine engel olur.

Viral enfeksiyonları önler: Sıcak limon suyu, viral enfeksiyonları ve boğaz ağrılarına iyi gelen en iyi içeceklerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendiren limon suyu, enfeksiyonlara savaş açar. Limon suyu içemiyorsanız, bitki çaylarınızın içine ekleyebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar