Yer: BlogKanserler>Yazı Detayı
Meme kanseri tek bir aşıyla tedavi edilecek
11 sene oldu Kanserler Yorum Ekle ⁄ 2.154 views+
Tumblr Yayınla

Meme kanseri tek bir aşıyla tedavi edilecek

ABD’de geliştirilen yeni bir kanser aşısı, deneklerde meme kanserinin en tehlikeli türünü yok etti. Aşı, kanserle savaşan kadınlar için umut oldu

American “Cancer Research” dergisinde yayınlanan araştırma bilim dünyasında heyecan yarattı. ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir aşı, hücrelerin normal büyümesine yardımcı olan HER2 proteininin arttığı en tehlikeli meme kanserini tamamen yok etti. Uzmanlar, “Bu durum aşının kadınlarda kanser tedavisinde kullanılabileceğini gösterdi” dedi.

HİÇBİR YAN ETKİSİ YOK

HER 2 proteinin meme kanserine yakalanan kadınların dörtte birinde görüldüğünü söyleyen araştırma ekibinden Dr. Wei-Zen Wei, “Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi esasına dayanan aşı, bugünkü ilaçlara direnç gösteren tümörlere karşı işe yaradı. Yan etkisi olmayan aşı, ilaç tedavisi ihtiyacını da ortadan kaldırabilir” diye konuştu.

Tümörlü hücrelerin tekrar ortaya çıkmasını önleyen yeni aşının, meme kanserinin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla sağlıklı kadınlarda da kullanılabileceği açıklandı.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar