Yer: BlogHaber>Yazı Detayı
Nisan 1 Şakaları, 1 Nisan Şakaları
8 sene oldu Haber Yorum Ekle ⁄ 2.900 views+
Tumblr Yayınla

‘Şaka günü` olarak bilinen 1 Nisan, Cuma günü dünyada kutlanacak. Şakanın evrensel günü olan 1 Nisan’da insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelirken, ‘Nisan 1 şakası’ hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunuyor.

Dünyanın pek çok yerinde `şaka günü` olarak bilinen 1 Nisan`ın ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli varsayımlar var. Fransa’da Poisson d’avril-Nisan Balığı geleneğinin tarihçesi, 16. yüzyıla kadar uzanıyor. 1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırdı. Bu arada, 1 Nisan’ı hala sene başı olarak kabul etmeye devam edenlere yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise ‘Nisan balığı’ ismi verildi. İngiltere’de ‘Nisan Kaçıklar Günü’, İskoçya’da ise ‘Guguk Kuşu’ olarak anılan şaka günü, pagan kültüründe de yer alıyor. En eski 1 Nisan şakasının ise Romalılar döneminde yapıldığına inanılıyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde 1 Nisan’da yapılan şakalar güldürürken, kimileri ise tarihe geçecek kadar ilgi çekiyor. İnsanların birbirine yaptığı şakaların yanı sıra, basın ve medya kuruluşları da 1 Nisan`ı şakasız geçirmiyor. Bazı şaka haberler güldürse de kimi `şaka` haberler toplumda şok etkisi yapabiliyor. Örneğin, 1957 yılında BBC`nin saygın haber programı `Panorama`, ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurmuş ve televizyon kanalına telefon yağmaya başlamıştı. Telefonu açan BBC yetkilileri de `bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin` yanıtını veriyordu. Sonunda bunun bir şaka olduğu anlaşıldı.

1962`de İsveç`in siyah beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisan`da çıkan bir teknisyen, ekranın önüne bir naylon kadın çorabı geçirerek izleyicilere renkli televizyon izleyebilecekleri müjdesini vermişti.1977`de İngiliz The Guardian gazetesi, Hint Okyanusu`ndaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıl dönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı.

1 nisan şakaları, 1 nisan şakaları videoları, 1 nisan şakası, alternatif 1 nisan sakalari, bir nisan şakaları, güzel 1 nisan şakaları, iyi 1 nisan şakaları, komik 1 nisan şakaları, nisan 1 şakaları, öğretmene yapılabilecek 1 nisan şakaları, tarihe geçen 1 nisan şakaları

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar