Yer: BlogHaber, Psikoloji>Yazı Detayı
Okullarda cinsel eğitimin faydası var mı?
11 sene oldu Haber, Psikoloji 1 Yorum ⁄ 2.744 views+
Tumblr Yayınla

Okullarda cinsel eğitimin faydası var mı?

Batı’daki ülkeler arasında en yüksek ergen hamileliği oranına sahip ülke İngiltere seks eğitimini tartışıyor.
 
Okullarda cinsel eğitim verilmesi konusu çok hassas ve suistimale açık bir konu. Amerikan haber dergisi TIME da bu konuyu ele alan bir kapak yapmıştı. Guardian gazetesinde yer alan habere göre, okullarda verilen cinsel eğitim ülkenin muhafazakar medyasını ayağa kaldırırken öğrenci velilerini de huzursuz etmiş durumda.
Diğer yandan kraker paketlerini bir tür doğum kontrol hapı sanacak kadar bilgisiz gençler de var. O halde nasıl bir denge sağlanmalı?

Mesela ergenlik çağındaki gençlere için Kanal 4 tarafından hazırlanan ‘Living and Growing’ (Yaşamak ve Büyümek) adlı videoda öncelikle büyümeyle birlikte vücutta oluşan farklılıklar diagramlarla anlatıldıktan sonra bunun doğal bir süreç olduğu ve kesinlikle endişe yaratmaması gerektiği vurgulanıyor. Erkek ve kız çocukların vücutlarındaki ve organlarındaki değişimler de grafikler yardımıyla gösterildikten sonra penisin hem işemek hem de bebek yapmak için kullanıldığı belirtiliyor.

En sonunda ise karton bir kadın ve karton bir erkek cinsel ilişki içinde gösteriliyor. Çocuklar için hazırlanan eğitim amaçlı bu videoyu seyretmiş olan Guardian muhabiri, “Bu eylemden hem kadının hem de erkeğin zevk aldığını açıkça gösteren bu diagramda üstelik de kadın üstteydi” sözleriyle şaşkınlığını belirtmiş.

MUHAFAZAKARLAR TEPKİLİ

Muhafazakar çevrelerin tepkisi işte tam da bu noktada başlıyor. Onların fikrine göre çocuklara bir eğitim verilecekse, onlara ‘masumiyetlerini korumaları ve seksten kaçınmaları’ öğretilmeli. Bu çevreler, ergenlik çağındaki genç kızlarda son derece yüksek oranlarda seyreden hamilelik ve kürtaj vakalarının, gençlerin aklına bu tür fikirlerin sokulmasında kaynaklandığı görüşündeler.

Öğretmen sendikaları başta olmak üzere kamu sağlığı ve eğitiminden sorumlu uzmanlar ise tam aksi görüşteler. Onların fikrine göre asıl bu eğtimler yaygınlaştırılmadığı için sorunlar çıkıyor.

EĞİTİMİ YETERSİZ BULUYORLAR

Okullarda verilen seks ve ilişki eğitiminin yeterliliği konusu gençlere sorulduğunda ise bambaşka figürler ortaya çıkmakta. Son olarak yapılan araştırma çerçevesinde 22.000 İngiliz öğrencinin yüzde 40’ı okullarda verilen eğitimin yetersiz veya çok yetersiz olduğunu belirtirken yüzde 33’lük bir oran “ne iyi ne kötü” cevabını verdi.

12 ile 15 yaş arasındaki çocukların yüzde 55’i cinsel rahatsızlık yaşamaları durumunda başvurmaları gereken en yakın kliniğin neresi olduğunun kendilerine öğretilmediğini belirttiler.

GENÇ KIZLAR NASIL KORUNACAK?

Muhafazakarları asıl kızdıran konu ise, okullarda cinsel eğitim uygulamasına geçileli beri İngiltere genelinde 16 yaşından küçük kızlarda rastlana hamilelik oranlarının yüzde 10 artmış olması. Hele de çocuklara gösterilen eğitim amaçlı video o için çok ağır görüşler dile getiriliyor. “O pis filmin çocukların ahlakını bozduğu” sıklıkla dile getiriliyor.

Kimi çevreler ise 18 yaşından küçüklere doğum kontrol yöntemleri öğretilmesinin müstehcenlik sınırlarını zorlamak olduğu fikrinde. Buna karşı geliştirilen tezlerde ise “Bilgilerinin sınırları daraltarak genç kızları kötülüklerden koruyamazsınız” fikri ileri sürülüyor.

DANIŞMAN İHTİYACI

Eve Cooper adlı 14 yaşındaki kız öğrenci ise konu cinsellik olunca gençlerin anne ve babaları dışında ‘konuşup danışabilecekleri’ birilerine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Kendilerini azarlayıp ayıplamadan dinleyecek ve yardımcı olacak bir danışman öğretmenin öğrencilere çok faydalı olacağı açık.

Eve Cooper’ın babası Phil Cooper da aydın bir ebeveyn olarak kızının okulda cinsel eğitim almasından memnun olduğunu belirterek “Eğer çocuklarım bana açılmaya çekiniyor ve güvenilir birilerine danışma ihtiyacı hissediyorsa, çocuklarımın sağlığı benim babalık gururumdan önce gelir diye düşünüyorum. Ama bu benim akılcı yoldan elde ettiğim perspektifi bütün anne-babalar paylaşmıyor. Onların da görüşüne saygı duyuyorum” diyor.

Toplam 1 tane yorum var, bunların; 1 tanesini ziyaretçiler, 0 tanesini admin yazmış.

  1. Yaren Köpürtü : 30 Ekim 2009 17:07

    Ya ben bu tür kişileri anlamıyorum böyle bir konunun başlığının açılması bile çok yanlış.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar