Yer: BlogAile Sağlığı>Yazı Detayı
Önerilen ve Yasaklanan Gıdalar
11 sene oldu Aile Sağlığı Yorum Ekle ⁄ 2.866 views+
Tumblr Yayınla

Önerilen ve Yasaklanan Gıdalar

Vücut dokularında ve vücutta dolaşan sıvılarda bir asit-alkali dengesi sağlanması için kişinin ne yediğinin bilincinde olması gerekir.Her kişi, genellikle, kendi fizyolojik yapısı, yaşı, yaşam biçimi, içinde bulunduğu ortama bağlı olarak gıdaları farklı biçimde metabolize eder ve sindirir.

Asidik Gıdalar

Protein grubu gıdalar genellikle asidiktirler. Bunlar balık, yumurta (sınırda); yer fıstığı, şam fıstığı, gibi bazı kuru yemişler; kırmızı ve siyah kuru fasulye gibi bazı bakliyat grubu gibi gıdalardır.

Bira mayası ve mantar oldukça asidik gıdalardır, yenilmeseler iyi olur. Bu grup pek çok nişastalı gıda, tahıl ve pirinç unu ürünlerini içine alır.

Ayrıca tereyağ gibi doymuş yağlar bu gruba girer. Şeker her cinsiyle asidik bir gıdadır; eğer tamamen elimine edilemiyorsa tüketimi iyice azaltılmalıdır.

Öğünler arasında yarı yarıya sulandırılmış bir bardak limon veya greyfut suyu içilmesi pek çok bakımdan faydalıdır.

Alkali Gıdalar ( Bazik Gıdalar )

Tatlı taze ve kuru erik dışında, özellikle az tatlı olan hemen hemen bütün meyveler alkalidir.

Bu nedenle meyveler arasında limon, bütün az tatlı narenciye grubu meyveler, domates, zeytin, salatalık, ‘iceberg’ olmayan bütün marullar, avokado, turuncu kavun, olgun olmayan şeftali gibi meyveler vücudu alkali tutma bakımından ayrıcalıklı olarak faydalıdırlar.

Faydalı Olan Sebzeler

Brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar gibi sebzeler, soğan, sarımsak her renkte taze biber, kereviz, pancar, patates (az tüketilmesi kaydıyla), bezelye, yeşil fasulye.

Bütün diğer filizlendirilmiş tohumlar, mercimek, bakla içi ve bazı tahıllar, doğal pirinç, elyaf; aşağı yukarı bütün tohumlar, susam, ayçiçeği ve kabak çekirdeği, pek çok kuru yemiş, fındık, kestane (az tüketilmek üzere), az  miktarlarda kullanılmak üzere Omega-6 grubu çoklu doymamış yağlar, en başta keten tohumu (cevizde olduğu gibi dengeli bir biçimde omega-3 ve Omega-6 ihtiva eder) olmak üzere susam ve üzüm çekirdeği yağları, daha serbest kullanılmak üzere sızma zeytin yağı (omega 9 ihtiva eder) faydalı olan diğer gıdalar arasındadır.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar