Yer: BlogHaber>Yazı Detayı
Protez ve ortez bedelini devlet karşılayacak
11 sene oldu Haber Yorum Ekle ⁄ 2.122 views+
Tumblr Yayınla

Protez ve ortez bedelini devlet karşılayacak
Danıştay 2. Dairesi, Tedavi Yardımı Tebliği’nde yer alan bazı uygulamaları durdurdu

Danıştay 2. Daire, Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’nde yer alan “birim fiyatları tespit edilen protez ve ortezlerin bedellerinin ancak sağlık kurulu raporuyla öngörülmeleri kaydıyla hastaya ödeneceğine” ilişkin hükmün yürütmesini durdurdu. Buna göre, ilaçlı stent başta olmak üzere bu kapsama giren tıbbi malzemelerin parası devletçe karşılanacak.


Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) çalışan bir kişi, tedavisinde kullanılan üç adet ilaçlı stent bedelinin ödenmesi amacıyla üniversite yönetimine başvurdu. AÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı bu başvuruyu reddetti. Bunun üzerine AÜ çalışanı tebliğin ilgili maddesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

‘Sosyal hukuk devleti ilkesine aykırı’
Danıştay 2. Daire, tebliğde yer alan “birim fiyatları tespit edilen protez ve ortezlerin bedelleri, sağlık kurulu raporuyla öngörülmeleri kaydıyla, bu fiyatları aşmayacak şekilde ödenir” ifadesinin yürütmesini durdurdu. Kararda, kişilerin tıbben gerekli görülen ilaçlı stent bedelini ödemek zorunda bırakılmalarının, sosyal hukuk devleti ilkesine aykırılık taşıdığı ifade edildi.

haberturk

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar