Yer: BlogGenel>Yazı Detayı
Rektal Kanama Belirtileri ve Rektal Kanama Tedavisi
5 sene oldu Genel Yorum Ekle ⁄ 6.812 views+
Tumblr Yayınla

Rektal Kanama Belirtileri ve Rektal Kanama Tedavisi

Rektal Kanamanın Nedenleri

Hemoroid: Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli (dışkıyla karışık koyu kırmızı değil) kan fark ettiniz, dışarı çıkarken ağrı olabilir. Rektal kanamanın en sık görülen nedeni basur memesi de denen hemoroiddir. Makat ağzındaki (Rektum çıkışında) kan damarları ağının yarılması veya büyümesiyle meydana gelir. Hamilelerde ve büyük abdest yapmakta zorlananlarda sık görülen bir şeydir. Ağrı ve yanma genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçebilir, ama kendi kendine tedavi yöntemleri rahatlama getirir. Ağrı ve/veya kanama şiddetliyse ve kendiliğinden geçmiyorsa, doktora başvurun. Ameliyat da bir seçenektir ama ender olarak gerekebilir.

rektal kanamasi

rektal kanamasi

Deri çatlaması: Dışkınızda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı renkli kan fark ettiniz, dışarı çıkarken ve çıktıktan hemen sonra ağrıyla birlikte kaşıntı var. Makat çatlakları yaraya benzer ve kabızlık ya da hemoroid gibi nedenlerle rektum ağzında meydana gelir. Çatlaklar genellikle kendi kendine tedavi yöntemiyle iyileşir ama ender olarak ameliyat da gerekebilir.

Enfeksiyonlu ishal: Aniden ishal oldunuz, mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş var ve yorgunluk hissediyorsunuz. Bu ishale bozuk yiyecekler yol açmış olabilir.

Kolorektal kanser: Dışkınız koyu siyah, şarap kırmızısı veya pas rengi ya da parlak kırmızı renkte verektal kanamayla birlikte aşağıdaki belirtilerin bir tanesi görülüyor: Büyük abdest alışkanlıklarında değişiklik, ishal, kabızlık, büyük abdest aralarında kanama, ince katı dışkı, karnın alt kısmında ağrı, bağırsak gazı, kramplar, aşırı gaz, kilo ve iştah kaybı ve kronik yorgunluk. Kolorektal kanser ender olarak rektal kanamaya yol açar, ama özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz ve/veya ailenizde kolorektal kanser geçirmiş olanlar varsa, bunu da dikkate almak gerekir.

Rektal Kanamanın Diğer Nedenleri
Ülseratif kolit, polip, anal siğil, Crohn hastalığı, proktit, divertiküler bozukluk, hemofili.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz
Hemoroid söz konusuysa (rektal ağrı/kaşınma bölümüne) bakın.

Önlem
Büyük abdest yaparken ıkınmak hem hemoroide hem de çatlaklara yol açar. Bol su içerek (günde 6 – 8 bardak) ve yüksek lifli yiyecekler (meyve, sebze, fasulye ve işlenmemiş buğdaylı tahıllar) kabızlığı önleyin.
– Düzenli egzersiz yapın.

Çocuğunuzun Tedavisi
İştahlı bebek ve çocuklarda hafif rektal kanama ve rahatsızlık sık görülen bir şeydir. Bebeğin normal, çoğunlukla sarı dışkısı makat ağzı ve etrafındaki deriyi tahriş edebilir. Küçük çocuklarda bu, çoğu kez kabızlığın sonucudur. Çok ender olarak kıl kurtları da makatta kaşınma ve biraz rektal kanamaya yol açabilir.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar