Yer: BlogCinsel Yaşam, Haber>Yazı Detayı
Seks shop firmaları tüketiciyi yanıltıyor
11 sene oldu Cinsel Yaşam, Haber Yorum Ekle ⁄ 2.061 views+
Tumblr Yayınla

Seks shop firmaları tüketiciyi yanıltıyor
Reklam Kurulu, yanıltıcı reklamlara ceza yağdırdı

Reklam Kurulu, ürünlerin, tedavi edici ilaç izlenimini uyandıracak biçimde tanıtımını yaptıkları gerekçesiyle 7 seks shop firmasına, 5,9 bin- 59,2 bin YTL arasında idari para ve reklamları durdurma cezaları verdi. Kurul, daha önce geçici olarak 3 ay süreyle durdurduğu nikotin bantları reklamını da tamamen durdurdu.

Reklam Kurulu’nun, 10 Haziran’da yaptığı toplantıda alınan kararlara ilişkin duyurusuna göre, Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe aykırı şekilde, ”ürünlerin tedavi edici ilaç izlenimini uyandıracak biçimde tanıtımını yaptığı belirlenen 3 firmaya yerel düzeyde 5 bin 919 YTL, 4 firmaya ise ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para cezası uygulandı. Buna göre, Tutku Tıbbi Cihazlar Med. Kozm. Sağlık Ür. Tur. İth. İhr. Ltd. Şti, İhsan Bilgiç-Melisa Sağlık Ürünleri ve Bayram Haktanır-Elixir Sağlık Ürünleri hakkında yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi. Günay Kılıç-Star Sex Shop/Ege Sex Shop, Abdullah Akçay-Sevgi Sex Shop/İstanbul Sex Shop/Güvenoğlu Sex Shop, Yunus Kökten-Duygu Sex Shop ile Ümit Karakurt-Kırmızı Sex Shop/Elit Sex Shop hakkında ise ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları uygulandı. Özel Anakalp Hastanesi’ne ilişkin reklamlarda ”sağlık kuruluşuna ticari veçhe yükleyen ve talep yaratmaya yönelik ifadeler” olması nedeniyle, Özel Hastaneler Yönetmeliği’ne uygun olmayan reklam yaptığı gerekçesiyle Özel Anadolu Kalp Damar ve Sağlık Hiz. San. Tic. A.Ş’ye, yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para ve reklamları durdurma cezaları verildi.
Yine reklamlarında mevzuata aykırı ifadelere yer vermeleri nedeniyle, 10 sağlık görüntüleme ve estetik merkezinin reklamları durduruldu.

NİKOTİN BANTLARI REKLAMI
Duyuruda yer alan bilgilere göre, MT Sağlık Ecza Kozmetik Ticaret A.Ş’ye ait ”Smoke Patch” markalı nikotin bantlarına ilişkin yayınlanan ve Reklam Kurulu’nun 11 Mart 2008 tarih ve 150 sayılı toplantısında 3 ay süreyle tedbiren durdurulmasına karar verilen reklamlarda yer alan ifade ve görüntüler, ”toplumun acıma duygularını istismar edici, küçük çocukların ruh sağlığını olumsuz etkileyici nitelikte” bulunurken, bu ürünün sigara bağımlılığına ve sigaradan kaynaklanan ölümlere çare gibi gösterildiği, bu yönüyle de yanıltıcı nitelikte olduğu belirtildi.
Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik’e uygun olmayan bu durum nedeniyle, MT Sağlık Ecza Kozmetik Ticaret A.Ş hakkında anılan reklamları durdurma cezası verildi.
EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş’ye, ”Revivogen” isimli saç bakım ürününde yer alan ifadeler nedeniyle ulusal düzeyde 60 bin YTL, İlke Kozmetik Temizlik Ürünleri San. ve Nak. Tic. A.Ş’ye de ”Renewal” isimli ürün reklamındaki ifadeler nedeniyle ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi.
İhlas Pazarlama A.Ş’ye ait ”Dez” markalı zayıflama ürününe ait reklamlar ile Naturin Doğal Ürünler İlaç ve Hammaddeleri San. ve Tic. Ltd. Şti’nin internet sitesinde tanıtımı yapılan bitkisel ürünler ve gıda takviyelerine ilişkin reklamları, mevzuata aykırı ifadeler nedeniyle durdurulurken, Yonja İnternet Hizmetleri Tekstil Sağlık ve Kozm. Ürün. Ltd. Şti’ne, ”Virility Pills VP-RX” ürün reklamı nedeniyle ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları uygulandı.

AVEA VE FİNANSBANK’A REKLAM CEZASI
Reklam Kurulu, Haziran’daki toplantısında, Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’ye, ”Yükle Kazan” adlı kampanyaya ilişkin reklamlarında, ”kampanya kapsamında abonelere hediye edilen kontörlerin kullanımının GSM hattında ücretli kontör bulunmasına bağlı olduğu, hatta ücretli kontör bulunmaması halinde hediye kontörlerin kullandırılmayacağı şeklindeki” ana vaadin istisnası niteliğinde bilgilere yer verilmemesi, bu durumun mevzuata aykırılığı nedeniyle ulusal düzeyde 54 bin 913 YTL idari para cezası verdi.
Finans Bank A.Ş’ye de ”Cardfinans için hemen başvurun istediğiniz dergiye 1 yıl ücretsiz abone olun” başlıklı kampanya reklamlarında istisnalara ilişkin bilgi verilmemesi nedeniyle ceza uygulandı. Aynı kampanya kapsamında bir bilgisayar dergisinde yayımlanan reklamın ekinde yer alan ”Başvuru Formu” yoluyla kredi kartı talebi toplanması mevzuata aykırı bulundu. Dergi reklamı ekinde kredi kartı başvuru formu verilmesinin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından belirlenen ”kredi kartı talebi toplanabilecek yerler” arasında sayılmadığına işaret edilen Reklam Kurulu kararında, mevzuata aykırı uygulamalar nedeniyle bankaya, ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildiği kaydedildi.

ŞARAPTA, ”TÜRK BAYRAĞI” İZLENİMİ UYANDIRAN GÖRÜNTÜ KULLANIMI
Corvus Tarım Gıda Tekstil Şarapçılık İnş. Turizm ve Havacılık San. ve Ticaret A.Ş’ye de, Türk Bayrağı Kanunu’na ve Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmayan reklam yaptıkları gerekçesiyle, yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para cezası verildi.
Şirket tarafından bir şarap markasının tanıtımı sırasında bir dergiye verilen reklamda, ”GURURLA TÜRK” ibaresindeki ”TÜRK” kelimesinde, ”Ü” harfinde yer alan noktaların işlevini görecek şekilde ”kırmızı yıldız” konularak ”Türk Bayrağı” görüntüsü oluşturulduğu belirlenirken, bu yönüyle söz konusu reklamın Türk Bayrağı Kanunu’na ve Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmadığı kaydedildi.

BP’YE REKLAM CEZASI
BP Petrolleri A.Ş’ye de ”BP Ultimate” isimli ürüne ilişkin ürün reklamındaki ifadelerin yanıltıcı nitelikte olması nedeniyle, ulusal düzeyde 54 bin 913 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi.
Reklam Kurulu, Atlas Yayıncılık Ticaret A.Ş’ye ait ”Sky Türk” logosu ile yayın yapmakta olan televizyon kanalına, örtülü reklam nedeniyle 60 bin YTL idari para cezası verirken, bu ceza, kurumun bir yıl içinde aynı fiili tekrar etmesi nedeniyle 2 katı 120 bin YTL olarak uygulanacak.
Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş’ye de, uyguladığı bir kampanyadaki insert reklamlarının aldatıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi.
Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa San. ve Tic. Ltd. Şti’ne de ”Ti-Ji Zayıflama Bandı” adlı ürüne ilişkin reklamda yer alan aldatıcı nitelikteki ifadeler nedeniyle ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para cezası uygulandı.

haberturk.com

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar