Yer: BlogAile Sağlığı, Güzellik Ve Bakım>Yazı Detayı
Serinlerken hastalanmayın
11 sene oldu Aile Sağlığı, Güzellik Ve Bakım Yorum Ekle ⁄ 1.899 views+
Tumblr Yayınla

Serinlerken hastalanmayın
Deniz ve havuz keyfiniz kabusa dönüşmesin…

Bunaltıcı sıcakların etkili olduğu günlerde serinlemek ve rahatlamak amacıyla tercih edilen havuz ve deniz keyfinin, dikkat edilmezse birçok hastalığa neden olabileceği bildirildi.
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havuzların, özellikle yaz aylarında insanların ortak kullanım alanı olduğunu belirterek, bazı havuzların hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.
Keçe, havuzlardan bulaşan hastalıklar arasında tifo, hepatit A ve E, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıklarının sayılabileceğini kaydetti.
Bulaşıcı hastalıklardan korunulması için su sirkülasyonu fazla olan, periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği yüzme havuzlarının tercih edilmesi gerektiğini belirten Keçe, şöyle konuştu:
”Yeterince temizlenmeyen havuzlar ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tehlikeli olabilir. Yüzme havuzunda normal klor seviyesi 0,8 mg/lt düzeyinde olmalı ve çok iyi çalışan filtreleme sistemi bulunmalıdır. Hepatit A ve B aşısı olmayan çocuklar havuza gönderilmemeli. Havuz kenarlarında yiyecek yenilmemeli ve sigara içilmemeli. Ateşli hastalık veya ishal vakası geçirilirken havuza girilmemeli. Bone kullanılmalı. Suya tükürülmemeli.”
Bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğinden dolayı ıslak mayoyla oturulmaması ve yeterince kurulanması gerektiğini kaydeden Keçe, şunları söyledi:
”Havuzda su yutmamaya dikkat edilmeli, kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalı. Ciltte sıyrık veya kesik varsa yüzme sonrasında su ve sabunla temizlenilmeli. Göz enfeksiyonlarının önlenmesi için su altı gözlüğü veya maskeleri kullanılmalı. Çocukların havuzlara tuvaletlerini yapmaları engellenmeli, lağım karışan alanlara yakın bölgelerdeki denizlerde yüzülmemeli.”

AA

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar