Yer: BlogKanserler>Yazı Detayı
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler
10 sene oldu Kanserler 1 Yorum ⁄ 3.114 views+
Tumblr Yayınla

Sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra:
Kandaki oksijen normal hale döner. Kalp krizi riski ileri derecede azalır. Kaslara giden oksijen miktarı artar. Kan basıncı normal seviyesine iner.
Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra: Karbonmonoksit vücuttan atılmaya başlanır. Nefes alıp verme rahatlar. Akciğerlerdeki katran ve balgam yok olmaya başlar. Bronşit ve zatürree gibi tekrarlanan solunum yolu hastalıkları riski azalır. Hücrelerin oksijenlenmesi normale döner.
Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra: Kan
nikotinden tamamen temizlenir.
Sigarayı bıraktıktan bir-iki hafta sonra:
Tat ve koku alma duyuları güçlenir. Kan dolaşımı en iyi hale gelir. Yüz rengi normal canlılığına kavuşur.
Sigarayı bıraktıktan üç-dokuz ay sonra:
Nefes alma zorlukları ortadan kalkar, öksürükler azalır. Akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 arası düzelme gösterir. Ses düzelir.
Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra: Kalp hastalıkları riski yarı yarıya azalır.
Sigarayı bıraktıktan beş yıl sonra: Beyin kanaması riski yarı yarıya azalır. Ağız kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri riskleri yarı yarıya azalır.
Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra: Akciğer kanseri riski yarı yarıya azalır. Beyin damarları ile ilgili felç gelişme riski, sigara içmeyenlerle aynı düzeye gelir.
Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra: Kalple ilgili hastalık riski, sigara içmeyenlerin taşıdığı riskle aynı seviyeye gelir. Bu kişilerin ölüm riski sigara içmeyenlerle aynı seviyede iner.

Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir.

Sigara esir alır, ancak bu esaretten kurtulmak mümkündür.

Toplam 1 tane yorum var, bunların; 1 tanesini ziyaretçiler, 0 tanesini admin yazmış.

  1. mehmet ali başar : 13 Kasım 2008 22:55

    sigarayı bırakmak önce beyinde bitiyor.beyninde bitirdiğin zaman gerisine gerek yok.bugün az içeyim,yarın 3-5 azaltayım demek çözüm değil.ondan sonra o reklamı verilen bıraktırma yöntemleri hepsi bahane.ben 6 ay oldu bırakalı.beyinde bitirdim önce.ben bu sigarayı bırakıyorum ve artık hiç içmeyeceğim dedim ve bitirdim.bırakmasam ben bırakmazdım.çünkü 23-24 yıldır aralıksız içiyordum.inşallah herkes benim gibi beyinde bitirirde herkes bırakır bu lanet zehiri.saygılar.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar