Yer: BlogGenel, Haber>Yazı Detayı
Süpürgeyle temizlik astım riskini artırıyor
11 sene oldu Genel, Haber Yorum Ekle ⁄ 2.207 views+
Tumblr Yayınla

Süpürgeyle temizlik astım riskini artırıyor
İngiltere’de yeni hazırlanan çalışma klavuzuna göre, marangozların bundan sonra talaşları süpürge yerine vakumlu endüstri süpürgeleriyle temizlemelerini istendi.

Yapılan açıklamada, toz oranının yüksek olduğu iş yerlerinde, geleneksel temizleme yöntemi olan süpürge kullanımının, astıma ve burun kanserine yol açabildiği ifade edildi.

Marangozhane ve toz oranının yüksek olduğu diğer iş yerlerinde endüstrisi süpürgelerinin yanı sıra havalandırma tertibatının da standartlara uygun hale getirilmesi istendi.

Bununla birlikte HSE’nin istediği standartları almaya zorlandıkları takdirde iflas edebileceklerini belirten küçük marangozhaneler, yıllardır iş yerlerinde süpürge ile temizlik yaptıklarını ve hiçbir sağlık sorunu yaşamadıklarını belirtiyor.

Bristol Marangoz Şirketi’nden Sherry Coles, “Süpürgeler hızlı ve kolay temizlik sağlıyor. Sağlık önemli ancak küçük bir şirket olduğumuz için kaynaklarımız da sınırlı” diye konuştu.

HSE Sözcüsü ise, astım hastalığının marangozlarda diğer işçilere göre 4 kat fazla görüldüğüne dikkat çekerek, “Yayınladığımız kılavuz sadece tavsiyel niteliği taşıyor, zorunlu değil” dedi.
iha.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar