Yer: BlogHaber>Yazı Detayı
Tek ameliyatla birçok hastalığa çözüm
10 sene oldu Haber Yorum Ekle ⁄ 2.294 views+
Tumblr Yayınla

Tokat’taki Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi’nde doktorlar, kilo, şeker ve yüksek tansiyonu tek ameliyatla çözdü. Operasyonda hastanın midesi küçültüldü, kalın ve 12 parmak bağırsağının yerleri değiştirildi.

Milyonlarca insanın yaşam kalitesini düşüren ve hayatını tehdit eden kilo, şeker ve tansiyon hastalığından tek bir ameliyatla kurtulmak mümkün. Türk doktorlarının elinden tarihe karışacak olan bu üç hastalığın çözümü olan ameliyat Tokat’ta ilk defa bir hastaya uygulandı. Midesi küçültülen hastanın, ince bağırsağı ile 12 parmak bağırsağının yeri değiştirildi.

Kilo probleminden sonra, şeker hastası da olan 134 kiloluk Ahmet Lüleci (37), operasyonda ilk olmayı kabul etti. Kilosundan ve şeker hastalığından kurtulmayı ümit eden Lüleci’ye, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi’nde 4 saat süren ameliyat gerçekleştirildi. Yrd. Doç. Dr. Alper Çelik, hastanın taburcu olmadan kilo vermeye başlayacağını ve kan şekerinin de normal seviyesine gelmesini beklediklerini söyledi.

Yapılan operasyonla 12 parmak bağırsağına yiyeceklerin girişi engelleniyor. Böylecesindirilmemiş gıdaların incebağırsağın orta kesimine açılması sağlanıyor. Bu durumhem erken doymayı, hem deinsilün duyarlılığını artırıcıetki sağladığı için hastayabirçok fayda sağlıyor. haberturk

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar