Yer: BlogEstetik>Yazı Detayı
Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
7 sene oldu Estetik Yorum Ekle ⁄ 3.167 views+
Tumblr Yayınla

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Tırnak mantarları kişinin kendi el ve ayağında mevcut mantar enfeksiyonunun tırnağa bulaşması yoluylamanikür ve pedikür esnasında ya da farklı bir yolla mantarlı dokuyla temas sonucu oluşur.

Sürekli kapalı nemli hijyenik olmayan bir ortam ayak tırnağı mantarı oluşma riskini artırır veya tırnak etrafındaki deride bir zedelenme enfeksiyon ajanının buradan girişini kolaylaştırır.

Tırnak mantarının belirtileri tırnakta kalınlaşmakabalaşma ufalanma renk değişikliği (sarı kirli gri mat rankler) şeklinde görülür. Bu belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir dermotoloğa görünmekte fayda vardır.

İhmal edildiği takdirde hastalık yavaş yavaş sinsi bir şekilde ilerleyerek tırnağın tamamını tutabildiği gibidiğer tırnaklara da bulaşabilir ve diğer aile fertleri için de tehlike oluşturabilir. Bunların yanısıra tedavi süresi uzar ve güçleşir.

Mantar oluşumunu engellemek için el ve ayak hijyenine dikkat etmek gerekir. ayakları temiz tutmanın yanısırakuru tutmak da mantar enfeksiyonları açasından önem taşır.

Nemli ortam mantarın çoğalması açısından uygun bir ortamdır. Aşırı terleyen ayaklar için antiseptik veya antimikotik pudralarla çorap içleri veya ayakkabılar pudralanabilir.

Tırnakları keserken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle ayak baş parmaklarının tırnak köşeleri yuvarlatılmalı çok derin ve çok kısa kesilmemesi gerekir. Özellikle tırnak batması riski olan gömük tırnaklı kişiler tırnağı daha uzun bırakmalı ucunu küt olarak kesmelidir.

Tedavi için genellikle ağızdan tedavide kullanılan tabletler verilir. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ağır vakalarda tırnağın çekilmesi gerekebilir.
Tırnak mantarının ilerlemesini önlemek için en kısa sürede bir dermotoloğa muayene olmak gerekir.

Züleyha Yaman BÜYÜKADALI
Cilt Hastalıkları Uzmanı

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar