Yer: BlogAile Sağlığı>Yazı Detayı
TV’den sonra bilgisayar da ailedeki iletişimin kopmasına sebep oluyor
10 sene oldu Aile Sağlığı Yorum Ekle ⁄ 1.777 views+
Tumblr Yayınla

Bilgisayarlar iş ya da ev hayatının ayrılmaz parçası haline gelmiş durumda. Her türlü DVD ve VCD’nin izlenebildiği TV kartı takılarak TV de izlenebilen bilgisayarlar, sinsi bir şekilde çocuklardan daha çok yetişkinleri olumsuz yönde etkiliyor.

Son yıllarda psikiyatristlere başvuranların büyük çoğunluğunu ailesiyle iletişim kuramayan insanların oluşturduğu belirtiliyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Medikososyal Sağlık Merkezi hekimlerinden Psikiyatrist Dr. Yıldız Özkan Dereli, kontrolsüz olarak kullanılan bilgisayarların kişiyi ailesinden ve toplumdan uzaklaştırdığını vurguladı. Tehlikenin fark edilmeden büyüdüğünü dile getiren Dr. Dereli, işten eve gelen birçok ebeveynin ailesine ve yakınlarına vakit ayırmak yerine gece yarılarına kadar bilgisayarla ilgilendiğini vurguladı. İş gereği mecburi çalışmaların dışında internet, oyun veya başka sebeplerden dolayı yetişkinlerin çocuklardan daha fazla bilgisayar başında vakit geçirdiğinin altını çizen Dr. Dereli, “Bu durum belli bir süre sonra kişilerde alışkanlık haline geliyor ve hastalık boyutuna ulaşıyor. Amacı dışında kullanılan her şeyde olduğu gibi teknolojinin de amacı dışında gereğinden fazla kullanılması insan sağlığı kadar sosyal ve aile ilişkilerini de derinden etkiliyor.” dedi.

Bilgisayar bağımlısı kişilerin sosyal ilişkilerinin hiç farkında olmadan yavaş yavaş zayıflayacağına ve içe kapanma sorunu ortaya çıkacağına dikkat çeken Dereli, “Bu durum olumsuz vakalarda kişiyi bunalıma düşürür. Aile içi huzursuzluklar başlar ve daha ileri aşama olan aile içi kavga ve boşanmalara kadar giden sorunlar da ortaya çıkabilir.” diye konuştu. Musa Özyürek, Kayseri zaman.com.tr

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar