Yer: BlogGenel>Yazı Detayı
Zonguldak’ta kuduz paniği
11 sene oldu Genel Yorum Ekle ⁄ 2.266 views+
Tumblr Yayınla

Zonguldak’ta kuduz paniği

Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesi, kuduz vakası nedeniyle 6 ay karantinaya alındı.


Zonguldak Tarım Müdürü Yusuf Akın, beldede yaşayan İsmail Yirmibeşli’nin 2 gün önce büyükbaş hayvanının öldüğünü bildirmesi üzerine ekip görevlendirdiklerini söyledi.
Hayvanın kuduz olabileceği ihtimaline karşı beldede her türlü önlemin alındığını ve beldenin 6 ay karantinaya alınmasına karar verildiğini ifade eden Akın, şunları kaydetti:
”Ankara’ya gönderilen numunenin incelenmesi sonucu, hayvanın kuduz olduğu tespit edildi. Hayvan, tecrit işlemi yapılarak gömüldü. Büyükbaş hayvan 3 ay önce bir köpek tarafından ısırılmış ancak sahibi bize durumu bildirmedi. Sonraki günlerde saldırgan davranışlarda bulunan köpek, sahibi tarafından vurulmuş, bu da bize aktarılmadı. Ancak biz diğer bölgelerde olduğu gibi Çaycuma ve Saltukova’da her türlü aşılamayı yapmıştık. Fakat bu aşılamalar sırasında büyükbaş hayvanın sahipleri hastaneye gittiklerinden evde olmadıkları için aşı yapılamamış. Büyükbaş hayvan 2 gün önce kuduzdan telef oldu.”

Olayın ardından, bugün, İlçe Tarım Müdürlüğünde, belde belediye başkanı, Sağlık Grup Başkanlığı yetkilileri ve sağlık personeliyle bilgilendirme toplantısı yaptıklarını ifade eden Akın, ”Bu kapsamda halkı bilgilendirdik, sorularını yanıtladık. Özellikle Çaycuma ve Bartın arasındaki alanda kuduzla ilgili bulaşma var. Geçen yıldan beri bu bulaşma devam ediyor. Her türlü tedbiri aldık” diye konuştu.

AA

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?


Son Yorumlar